Zapraszamy w malowniczą podróż po warmińskich szlakach wzdłuż rzeki Łyny. Urozmaicone tereny leśne i liczne zagubione w głuszy jeziora to idealna sceneria do przeżycia wspólnej rowerowej przygody z dala od miejskiego zgiełku.
Na szlaku nie zabraknie również atrakcji i zabytków. Odwiedzicie Olsztyn i Lidzbark Warmiński – obecną i dawną stolicę regionu. Poznacie tradycyjną zabudowę warmińską, malownicze wioski i kapliczki. A wisienką na torcie będzie wizyta w skansenie w Olsztynku.
Trudność: średnia/trudna, nawierzchnia: drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu ok. 50% trasy, drogi szutrowe i gruntowe; teren: pofałdowany, wymagający dobrej kondycji, suma dziennych podjazdów ok. 400 – 500 m; wskazane rowery: górskie, trekkingowe, crossowe; dystans dzienny: ok. 70 km; całkowity dystans: ok. 140 km;
Atrakcje na trasie:
Lidzbark Warmiński – dawna stolica Warmii, której najlepiej zachowanym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem jest Zamek Biskupów Warmińskich. Znanymi zaś mieszkańcami rezydencji byli Ignacy Krasicki, pełniący tu rolę biskupa i Mikołaj Kopernik. Poza zamkiem zobaczycie też zachowane fragmenty murów miejskich, Wysoką Bramę, Ratusz, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Oranżerię Ignacego Krasickiego. Stąd wyruszymy przez Warmię w górę rzeki Łyny w kierunku Olsztyna. Po drodze odwiedzimy Dobre Miasto z drugim największym na Warmii kościele i dobrze przygotowanym rowerowo terenem do odpoczynku.
Łynostrada – szlak rowerowy biegnący wzdłuż rzeki Łyny, flagowy produkt rowerowy regionu. Rzeka wije się przez Warmię z południa, z okolic Nidzicy, przecina Puszczę Puszczę Napiwodzko – Ramucką, obejmującą rozległe obszary pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem. Szlak wraz z rzeką biegnie dalej na północ za Olsztynem, przecinając Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński i Bartoszyce. Jej ujście znajduje dopiero w Rosji, w rzecze Pregole. Szlak ma lepiej (głównie w okolicach miast) i nieco słabiej przygotowane odcinki, jednak trasa z pewnością jest warta przejechania ze względu na malownicze krajobrazy, piękne warmińskie leśne drogi i ważne zabytki, które nadają jej kolorytu.
Od północnych granic Olsztyna do centrum doprowadzi nas szlak poprowadzony przez Las Miejski. Olsztyn – wizytówka regionu mogąca poszczycić się licznymi gotyckimi zabytkami znajdującymi się na starówce, wśród nich: XIV-wiecznym zamkiem w którym również w latach 1516-1519 i 1520-1521 mieszkał Mikołaj Kopernik, Wysoką Bramą z XV w., bazyliką św. Jakuba Apostoła, i fragmentami murów obronnych z XIV-XV w. Chociaż w czasie II wojny światowej olsztyńska Starówka została praktycznie zrównana z ziemią, większość zabytkowej zabudowy zrekonstruowano. W granicach miasta znajduje się też dużo zieleni: aż 16 jezior, tzw. Park Centralny w stylu angielskim.
Drugiego dnia, wyruszymy dalej Łynostradą na południe przez Lasy Warmińskie (rezerwat), wchodzące w skład wspomnianej Puszczy Napiwodzko – Ramucką, upodobali sobie na polowania najważniejsi partyjni działacze Polski Ludowej: E. Gierek, W. Gomułka, J. Cyrankiewicz, a na ich zaproszenie między innymi przyjeżdżali tu: Nikita Chruszczow, Josip Broz Tito, czy Fidel Castro. Teren rządowy w Łańsku o kryptonimie W-1 nie istniał na mapach, był ogrodzony i ściśle strzeżony. Całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę więc często organizowano tu przyjęcia, polowania na dziki, jelenie, a czasem i wilki. W całej okolicy rozsiane są typowe warmińskie wsie z zabudową z drewna lub czerwonej cegły.
Naszą podróż zakończymy zwiedzaniem Parku Etnograficznego w Olsztynku – to niezwykle sielskie miejsce, w którym znajdujące się na terenie pięknego parku unikalne zabudowania przeniosą Was w czasie w XIX wiek. Poznacie tu zabytkowe chaty przeniesione tu z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy Wbrew pozorom nie każdy dom jest tu taki sam – wizyta w skansenie pokaże elementy konstrukcji i wyposażenia, po których będziecie mogli rozróżnić, na jakim poziomie żyli ich właściciele, jaką religię wyznawali i z której części Prus pochodzili. Uroku całemu założeniu dodają piękne, kwiatowe, ale bardzo naturalne nasadzenia w obejściach. Można też nabyć tu suszone zioła, miody i inne smakołyki regionu.
Więcej o szlaku przeczytacie na blogu Szymona Nitki – ZnajKraj.
Świadczenia w cenie:
Cena nie obejmuje:
Zapraszamy serdecznie!
Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.
Terminy (2 dni):
17-18.05.2025
13-14.09.2025
Cena:
1.100,00 zł
Dopłata do pokoju 1-osobowego – 160 zł
Wynajęcie roweru za całą wyprawę – 220 zł
Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.
Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.
Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
– kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!
ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU:
Lidzbark Warmiński Łynostrada, Olsztyn, Warmia 20220712_170547 Olsztyn, Warmia Olsztyn, Warmia Łynostrada, Olsztyn, Warmia Warmia Łynostrada, Warmia Łynostrada, Warmia Łynostrada, Warmia Łynostrada, Warmia Łynostrada, Warmia Łynostrada, Warmia Warmia Olsztyn, Warmia Olsztyn, Warmia Warmia Olsztyn, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia Skansen Olsztynek, Warmia
Napisz do nas:
biuro@wyprawyrowelove.pl
lub zadzwoń +48 884-195-523
a my opowiemy Ci więcej.