Velo Dunajec – najpiękniejsza z tras rowerowych w Polsce

Velo Dunajec

Drogie Podróżniczki, Drodzy Podróżnicy,

Jakiś czas temu opisaliśmy na naszej stronie pomysł przejechania trasy Green Velo – najdłuższej trasy rowerowej w Polsce. Mamy nadzieję, że mieliście okazję zrealizować wycieczki w tej jakże atrakcyjnej i magicznej części wschodniej naszego kraju. Jeśli nie, to z pewnością Waszą potrzebę ruchu i odkrywania Polski warto zapewnić sobie kolekcjonując kolejne odcinki tego szlaku. Każdy dzień przynosi tam nowe, niezapomniane wrażenia. Zapraszamy również z nami na weekendowe odcinki tej trasy, bądź wyprawę na zamówienie, na przykład z Przemyśla do Zamościa.

Tym razem jednak chcemy się z Wami podzielić kolejnym rowerowym mega odkryciem. Oczarowani tym, co zobaczyliśmy na własne oczy i przeżyliśmy w minione wakacje na rowerze, uznaliśmy że koniecznie musimy je opisać. Jest ono dla nas tym bardziej bliskie, że ma miejsce w scenerii, którą kochamy jak własny rower – w górach. Odkrycie to jest również godne uwagi w kontekście rozmachu inwestycji – w jej realizację zostało włożone mnóstwo wysiłku, środków, a co najważniejsze rowerowego serca! Efekt? Rzuca kolarza na kolana i każe wracać tam jak najszybciej. O jakiej inwestycji mowa?

 

Velo Dunajec – najpiękniejsza z tras rowerowych w Polsce

Siadasz na rower, naciskasz na pedał i ruszasz – za chwilę zapomnisz o całym świecie. Jesteś tylko ty i bajeczne krajobrazy Małopolski, Tatr oraz zapierający dech w piersiach Dunajec. To najkrótsza z możliwych recenzji najpiękniejszej Polskiej trasy rowerowej – Velo Dunajec.

Podczas tej wyprawy rowerowej możecie przemierzyć pachnące jeszcze nowością szlaki rowerowe u podnóża Tatr, Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Możecie zatrzymać się nad urwiskiem, patrząc na płynący poniżej Dunajec, oglądać bajeczną panoramę Tatr, czy też zwiedzić ruiny zamku w Niedzicy lub klimatyczną Szczawnicę i Stary Sącz. Podróż ta jest obietnicą wspaniałej rowerowej przygody –  ponad 200 kilometrów trasy wiedzie najbardziej malowniczymi zakątkami Małopolski. Największą zaletą tej wycieczki jest to, że w większości jest ona dla każdego. Od małego dziecka po seniora.

Poznaj Velo Dunajec

Velo Dunajec jest częścią ambitnego projektu sieci tras rowerowych Velo Małopolska, prowadzących po najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zakątkach regionu.

Velo Dunajec ma długość 237 kilometrów, zaczyna się w Zakopanem, a kończy w miejscowości Wietrzychowice na północ od Tarnowa. Z tego miejsca mamy już tylko dwa kilometry do widokowego ujścia Dunajca do Wisły.

Warto wspomnieć, że jest także możliwość wjazdu w tym miejscu na kolejny małopolski szlak  –  Wiślaną Trasą Rowerową, prowadzącą między innymi wałami wzdłuż Wisły pod sam Wawel.

Velo Dunajec przebiega u podnóża Tatr, Gorców, Pienin, Beskidów. Biegnie wzdłuż Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego, przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz w okolicach Jeziora Rożnowskiego za Nowym Sączem w kierunku Tarnowa, kończąc swój bieg ok. 30 km za Tarnowem.

Zdecydowana większość trasy przebiega wzdłuż rzeki, pośród podhalańskich, pienińskich i podtarnowskich wsi i łąk, które malowniczo ciągną się po horyzont kończąc bajeczną panoramą górskich szczytów. Droga w większości prowadzi łagodnie aż do Nowego Sącza. Etap środkowy, za Nowym Sączem wzdłuż Jeziora Rożnowskiego, jest nieco trudniejszy – podjazdy są nieuniknione. Wysiłek wynagrodzi Wam jednak nagroda w postaci niesamowitego punktu widokowego.

Jadąc trasą Velo Dunajec zwiedzicie wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Między innymi zawitacie w takie miejsca jak: Zakopane, Poronin, Biały Dunajec, Nowy Targ, Niedzicę, Sromowce, Szczawnicę, Krościenko, Tylmanową, Łącko, Stary i Nowy Sącz, Kurów, Rożnów, Czchów, Zgłowice, Biskupice, Zakliczyn, Ostrów, Wietrzychowice.

W kierunku Nowego Targu Velo Dunajec prowadzi równolegle do Zakopianki. Trzeba tutaj uważać, ponieważ miejscami trasa przebiega drogami publicznymi. W Nowym Targu rozpoczyna się wspaniała, typowo rowerowa trasa biegnąca nad samym brzegiem rzeki. W Łopusznej warto zobaczyć mający ponad 500 lat drewniany kościół, a także dwór Tetmajerów z ok. 1790 r., przebudowany pod koniec XIX w i odrestaurowany na potrzeby filii Muzeum Zakopiańskiego.  Można też zatrzymać się tutaj nad grobem księdza Tischnera. To dopiero początek trasy, a już spotykamy niesamowitą architekturę Podhala.

 

Infrastruktura trasy Velo Dunajec

Trasa rowerowa prowadzi nas w większości po bardzo dobrej jakości nawierzchni.  Wielokilometrowe asfaltowe lub bitumiczne drogi rowerowe zostały przygotowane i przeznaczone wyłącznie dla rowerów. Duża część drogi prowadzi nas po wałach przeciwpowodziowych,  często z drugiej strony niż ruchliwa droga, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Są to odcinki, które nadają się do jazdy rowerem każdego typu. Velo Dunajec poprowadzony jest najbliżej brzegu, jak to było tylko możliwe, oferując spektakularne widoki. Znajdziecie przy nim wiele miejsc, gdzie możecie odpocząć: nowoczesnych wiat,  z miejscem na posiłek, grillem, czy też narzędziami do naprawy roweru. Warto też dodać, że na szlaku znajdują się też tak zwane Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Są to rekomendowane i certyfikowane przez samorząd województwa małopolskiego obiekty noclegowe, punkty informacji turystycznej, sklepy rowerowe, wypożyczalnie i oczywiście atrakcyjne miejsca, których celem jest promocja i wspieranie sieci turystyki rowerowej w Małopolsce.

Zdarzają się też odcinki z drogami gruntowymi lub szutrowymi. Jest ich niewiele, ale również mają swój urok – raczej nie spotkacie na nich samochodów. Planujący podróż tym szlakiem szosowcy powinni mieć na uwadze, że 8-kilometrowy etap wycieczki Przełomem Dunajca stanowi szutrową drogę, raczej nie nadającą się dla tego typu rowerów. Niemniej grzechem byłoby pominąć ten najbardziej spektakularny odcinek szlaku Velo Dunajec.

Trasa VeloDunajec jest wciąż miejscami w budowie. Obecnie najlepszym odcinkiem jest etap z Zakopanego do Szczawnicy. Za Nowym Sączem na północ w okolicach Jeziora Rożnowskiego duża część trasy jest jeszcze w planach lub w budowie, a jej przebieg prowadzi wzdłuż dróg publicznych. Dopiero za Pogórzem Rożnowskim znów pojawiają się dedykowane drogi rowerowe. Prace nad kolejnym odcinkami bezpiecznych dróg rowerowych w wielu gminach położonych nad Dunajcem są bardzo intensywne, a bezpiecznych szlaków tylko dla rowerów przybywa z miesiąca na miesiąc.

 

Mosty i kładki tylko dla rowerzystów

Most lub kładka rozciągająca się pomiędzy dwiema górami, a w dole Dunajec, to niewątpliwie piękny widok. Podczas budowy trasy postawiono kilka kładek, które zbudowano specjalnie dla rowerzystów i pieszych. Z całą pewnością taka architektura bardzo wpływa na odbiór całej trasy. W okolicy Łącka zobaczyć można bardzo ciekawą konstrukcję najazdową. Miło widzieć, że tak poważne budowle stawiane są dla rowerzystów.

 

Poziom trudności

Wydaje się, że trasa górska na pierwszy rzut oka musi być trudna. Tak jednak nie jest. Pomimo, że VeloDunajec biegnie pomiędzy kilkoma górskimi pasmami, to nie można zakwalifikować go do trudnych. Jeżeli zdecydujemy się na jazdę z południa na północ, czyli zgodnie z biegiem rzeki – to możemy nastawić się, że większość trasy to będzie zjazd z górki.

Oczywiście w takim terenie trudno oczekiwać idealnie płaskiej trasy rowerowej. Na trasie mamy kilka podjazdów, zwłaszcza w okolicach Jeziora Rożnowskiego. Do najtrudniejszych należy podjazd w Falsztynie. Pomimo tych kilku wzniesień nie powinniśmy się obawiać trasy. Wspinaczki nie trwają długo, a w nagrodę dostajemy przyjazny zjazd w dół.

Dla części osób największą trudnością może być sama długość szlaku. 240 kilometrów mało kto pokona w jeden dzień. Najlepiej trasę dzielić na 3-4  dni. Co da Wam możliwość spokojnej jazdy i delektowania się okolicą. Okolica trasy, szczególnie na południu ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową. Zarówno znane sieci hoteli jak i liczne pensjonaty oraz noclegi u prywatnych gospodarzy na kwaterach lub w gospodarstwach agroturystycznych. Oprócz doskonałej bazy noclegowej, niemalże cała trasa obfituje w wypożyczalnie rowerów. Zarówno tradycyjnych jak i elektrycznych.

 

Velo Dunajec – architektura, zabytki, widoki 

Doskonała infrastruktura, która zachęca do spędzenia całego dnia na rowerze i bajeczne krajobrazy, to jeszcze nie wszystko – co może zaoferować VeloDunajec. Trasa da Wam możliwość poznania bogatej architektury i kultury Podhala, Pienin Nowego i Starego Sącza oraz okolic Tarnowa. Drewniane domy z bali, zabytkowe kościoły i tradycyjna architektura górskich kurortów wypoczynkowych robią wrażenie nawet na doświadczonych podróżnikach znających nasz kraj. Co możecie zobaczyć podczas pokonywania kolejnych kilometrów tej wspaniałej trasy?

Do najważniejszych atrakcji na szlaku należą:

 

Szlak Stylu Zakopiańskiego

Pierwszą atrakcją jest Szlak Stylu Zakopiańskiego, około 40 obiektów rozrzuconych po całym Zakopanem, które zapraszają nas na spacer po całym niemalże mieście. Na liście znajdziemy głównie obiekty zbudowane w XIX wieku. Przeważnie są to wille i pensjonaty, gdzie bywali i tworzyli wielcy Polacy. Przed wyruszeniem na trasę warto odwiedzić oficjalną stronę internetową, gdzie znajdziecie bardzo obszerne opisy obiektów wraz z mapą. Szczególną uwagę należy zwrócić na willę Koliba zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza, która była pierwszą willą wybudowaną w stylu zakopiańskim.

Zamek w Niedzicy

Majestatycznie wznoszący się na skarpie nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek w Niedzicy, to widok niczym z folderów reklamowych. Będąc na trasie Velo Dunajec mamy możliwość podziwiać ten wspaniały widok. Zamek można zwiedzić i warto to zaplanować. Warownia została wzniesiona prawdopodobnie na początku XIV wieku. Warownia jest duża i rozubudowana, można zajrzeć zarówno do lochów jak i wnętrz z wyposażeniem dawnych właścicieli od XVI do XIX wieku. Koniecznie trzeba wdrapać się też na tarasy widokowe.

Również Jezioro Czorsztyńskie samo w sobie jest fantastyczną atrakcją. W wielu miejscach powstały plaże, kąpieliska, przystanie wodne i punkty gastronomiczne. Dla aktywnych niewątpliwą atrakcją jest możliwość objechania zbiornika na rowerze dookoła, na przykład przez weekend. Akwen okala bowiem szlak Velo Czorsztyn, który od południowej strony pokrywa się z oryginalnym szlakiem VeloDunajec. Niezależnie, w którą stronę wyruszymy, widoki są zniewalające, choć północna część wydaje się łatwiejsza w kierunku Czorsztyna. Jeśli chcecie potraktować tę wycieczkę typowo turystycznie, obowiązkowo należy odbyć rejs z Czorsztyna do Niedzicy, skracając sobie drogę przez przełęcz i fundując 20-minutowy relaks i fantastyczne widoki na góry.

W tym regionie mamy jeszcze inne atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć. Przy samej warowni można wejść na ogromną zaporę, która poza funkcją retencyjną oferuje imponującą panoramę na góry i w sumie dwa jeziora – dalej znajduje się jezioro Sromowieckie. Poniżej zamku trasa zaprowadzi Was nad Pieniński Przełom Dunajca. Dla wielu osób jest to najpiękniejsze i najbardziej malownicze miejsce na całej wycieczki.

Najdłuższy most w Europie 

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Idealnie pasuje do mostu w Sromowcach Niżnych. Wantowy most drewniany jest najdłuższym mostem tego typu w Europie i jednym z kilku najdłuższych na świecie. To kolejny z obowiązkowych punktów na mapie podróży. Z resztą, jak już wspomnieliśmy, na całej długości trasy powstała fantastyczna infrastruktura w postaci wiszących mostów tylko dla rowerzystów i pieszych, liczne miejsca postoju i odseparowane od drogi ścieżki zapewniające bezpieczeństwo ruchu.

To oczywiście tylko mały wyrywek atrakcji, jakie zobaczycie wybierając się na Velo Dunajec.

Nasza propozycja trasy Velo Dunajec

Panorama Tatry

 

Oryginalnie trasa Velo Dunajec prowadzi wzdłuż Zakopianki. My proponujemy Wam nieco inny przebieg wyprawy, naszym zdaniem bardziej malowniczy. Nasza wyprawa zamiast z Zakopanego wyrusza z  Chochołowa, gdzie płynie Czarny Dunajec. Podróż rozpoczniemy na wygodnym Szlakiem wokół Tatr.

Trasę możecie pokonać samodzielnie lub skorzystać z naszej oferty i pokonać ją naszym autorskim szlakiem. Przygotowaliśmy dla Was trzy propozycje wyjazdów, wszystkie gwarantują przyjemność z jazdy i bajeczne widoki.

Dwie wycieczki zaplanowaliśmy na aktywny weekend. Pierwsza jest łatwa, dla każdegoto połączenie szlaków Velo Dunajec i Velo Czorsztyn. Prowadzi z Zakopanego, następnie Szlakiem wokół Tatr z Chochołowa, a dalej od Nowego Targu najlepiej wykonanym fragment trasy Velo Dunajec do Szczawnicy. Nasza propozycja wzbogacona została o niezwykle atrakcyjny rejs statkiem przez Jezioro Czorsztyńskie do Niedzicy. Na zakończenie wycieczki czeka Was zapierający dech w piersiach przejazd Pienińskim Przełomem Dunajca.

Druga nasza propozycja (również na weekend, trudność łatwa/średnia) łączy szlak Velo Dunajec z enoturystyką. Obok wspaniałych widoków na łagodne wzgórza w dolinie rzeki, odwiedzimy też skalne miasto w Ciężkowicach oraz jedną z wielu winnic w okolicach Tarnowa, gdzie na Uczestników czeka degustacja wina. W programie wycieczki zaplanowaliśmy również zwiedzanie Tarnowa i malowanej wsi Zalipie z przewodnikiem. Velo Dunajec – to świat jak z bajki. Wybierając jedną z tych wycieczek poznacie w ten sposób z nami południową lub północną część szlaku.

Winnica Tarnów

 

Trzecia wyprawa to tygodniowa eskapada, dla bardziej zaawansowanych podróżników. Przejazd naszej trasy: Architektura drewniana u podnóża gór – wyprawa szlakiem Velo Dunajec wymaga dobrej kondycji fizycznej. W czasie tygodniowej podróży w ciągu dwóch dni pokonacie dwa odcinki, gdzie przewyższenia dziennie sięgają tysiąca metrów. Zdarzają się strome podjazdy, dzienny dystans to około 70 kilometrów.

Decydując się na naszą wyprawę przejedziecie ponad 420 kilometrów różnych szlaków połączonych przez nas w jedną ciekawą trasę. To idealna propozycja na tygodniową wakacyjną przygodę. Nasza trasa rowerowa w tym przypadku zaczyna się w Chochołowie, prowadzi przez Nowy Targ i Pieniński Przełom Dunajca do Szczawnicy. Kolejnym etapem jest 2 dniowy pobyt w Krynicy Zdrój, do której dostaniemy się korzystając z Velo Poprad ze Starego Sącza i Velo Krynica z Muszyny. W Krynicy do wyboru macie odpoczynek, piesze zwiedzanie lub jazdę MTB po górach. Co kto lubi. Następne ważne i atrakcyjne punkty naszej podróży to szlak cerkwi łemkowskich do Nowego Sącza, Gródek Nad Dunajcem, Zamek w Nowym Wiśniczu, Puszcza Niepołomicka, kopalnia soli w Wieliczce i na zakończenie Wiślana Trasa Rowerowa do Krakowa. Zapewnimy Wam milion niezapomnianych wrażeń na każdy dzień wycieczki.

 

Dla aktywnych turystów Velo Dunajec gwarantuje niesamowitą przygodę. Trasa pozwala nam połączyć ruch na świeżym powietrzu, oglądanie przepięknych krajobrazów wraz z poznawaniem bogatej kultury i architektury Małopolski. Jest to kolejna obowiązkowa pozycja dla każdego rowerowego podróżnika  w naszym kraju. Więcej o tym szlaku dowiecie się na stronie Velo Małopolska. Jeśli jednak szukacie towarzystwa na wyprawę lub pomocy w organizacji indywidualnej wyprawy dopasowanej do Waszych potrzeb – zapraszamy serdecznie do kontaktu z nami!

Do zobaczenia na szlaku!


«