Szlak Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec

Niemal każda atrakcja na trasie wiąże się z jakąś legendą, która nadaje aury tajemniczości Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zamki na Szlaku Orlich Gniazd, jaskinie pełne nietoperzy i fantazyjne ostańce skalne poza ich naturalnym pięknem, osnute w opowieści ludowe stają się jeszcze bardziej przyciągające. Na naszym szlaku znajdzie się również Ojcowski Park Narodowy  – choć mały, kryje wiele atrakcji, akurat na weekend.

 

Trasa: trudność – średnia/trudna, nawierzchnia: asfalt, szutry, drogi gruntowe – ścieżki leśne i górskie, czasem kamieniste, nachylenie: liczne bardziej i mniej strome podjazdy i zjazdy na trasie, suma dziennych przewyższeń 300-500 m, dystans dzienny: ok. 50 – 70 km, całkowity dystans: ok. 120 km; trasa nie ma charakteru pętli; zalecane rowery trekkingowe, crossowe, górskie;

 

Przebieg trasy:

Dzień 1: dystans ok. 70 km; Żarki – Zamek Mirów – Zamek Bobolice – Zamek Morsko – Zamek Ogrodzieniec – Klucze; Dzień 2: dystans ok. 50 km; Klucze, Pustynia Błędowska – Zamek Rabsztyn – Sołuszowa – Ojcowski Park Narodowy;

 

 

 

Atrakcje na trasie:
Jura Krakowsko – Częstochowska i Szlak Orlich Gniazd – chyba każdy słyszał o tym magicznym regionie, położonym między Częstochową a Krakowem. Miejsce wręcz kultowe wśród kolekcjonerów zamków, zniewalających widoków, podróżników, kolarzy MTB i osób wspinających się. Trasy nie są łatwe, ale warte wysiłku! Wśród ostańców wapiennych i zamków obronnych wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, rozsianych na ponad 180 km, czeka Was niesamowita przygoda i niezapomniane krajobrazy. Natura obdarzyła ten region wyjątkowymi formami skalnymi, które z dołu imponują kształtami i wymiarami, kuszą by się na nie wspiąć, z góry natomiast oferują niezwykłe widoki. Wytchnieniem w podróży będzie z pewnością przejazd przez Ojcowski Park Narodowy i Dolina Prądnika. Asfaltowa droga, gładka jak stół, pozwoli niespiesznie toczyć się w dół dając czas na podziwianie cudów tutejszej natury.

Zamek Mirów – warownia wprawdzie nie jest udostępniona do zwiedzania, ale można obejrzeć ją dokładnie z zewnątrz. Stojące na wzgórzu ruiny są również doskonałym punktem widokowym na okolicę. Początkowo był kamienną strażnicą podległą pod pobliskiemu zamkowi w Bobolicach. Strażnica ta należała do szlacheckiego rodu Lisów, którzy byli również właścicielami zamku w Koziegłowach. W 1587 zamek zdobyty został przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do tronu polskiego. Od tego czasu rozpoczął się proces stopniowego podupadania warowni. Zamek w Mirowie mocno ucierpiał również podczas potopu szwedzkiego, kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787 r. 

Zamek Bobolice – jeden z bardziej okazałych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, tym bardziej, że niedawno doczekał się rekonstrukcji. Został wybudowany jak pozostałe zamki w XIV wieku na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego wówczas do Korony czeskiej. Zamczysko wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, a podczas potopu szwedzkiego i dalszych wojen szwedzkich w XVII wieku był wielokrotnie obiektem ataków. W 1661 został opuszczony i popadał w ruinę. Choć próbowano go jeszcze ratować i w nim mieszkać, nie przetrwał wojennych zawieruch. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Zamek Ogrodzieniec – to miejsce chyba zna każdy, tym bardziej że stanowił scenerię do filmów takich jak Janosik, czy Zemsta, a nawet w serialu Wiedźmin. Imponujące ruiny zamku znajdują się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Założenie zamkowe było doskonale wkomponowane w otoczenie: z trzech stron osłaniały go wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur, wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami. Warownią zarządzali jedni z najbogatszych rodów kupieckich w czasach Jagiellonów – Włod­kowie z Chra­bi­mowic herbu Sulima, Salomonow­ic­zowie i Firlejów. Również ta warownia ucierpiała podczas potopu szwedzkiego i kolejnych wojen. Ostatecznie został opuszczony w 1810 r.

Pustynia Błędowska – największy w Polce obszar piasków lotnych, ma niecałe 10 km długości i szerokość do 4 km. Częściowo chroniona, była również wykorzystywana również przez lata jako poligon wojskowy. Ale bez obaw – podziwiać ją będziemy z bezpiecznego punktu widokowego, bez konieczności przekopywania się przez jej tereny.

Rabsztyn – imponujące ruiny zamku gotyckiego wzniesionego prawdopodobnie w XIV w. na miejscu poprzedniej, drewnianej warowni z XII-XIII w. Zamek podzielił los wielu innych w czasie najazdu Szwedów. Wśród ruin zamku w Rabsztynie powstały zdjęcia do filmu Karol. Człowiek, który został papieżem, w reż. Giacomo Battiato.

Zamek w Pieskowej Skale – wzniesiony na pocz. XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, również wchodził w system fortyfikacji na Szlaku Orlich Gniazd. Początkowo gotycki styl został zastąpiony stylem renesansowym w XVI wieku. Zamek, choć był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. W ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowany, zwany bywa również „małym Wawelem” za sprawą arkadowego dziedzińca.

Maczuga Herkulesa – jest najbardziej rozpoznawalną formacją skalną w Ojcowskim Parku Narodowym. Wraz z innymi fantazyjnymi wytworami natury, takimi jak Rękawica, Łaskawiec, czy Igła Deotymy, jest wapiennym ostańcem powstałym w wyniku efektem erozji skał. Maczuga wyrasta z ziemi pod zamkiem w Pieskowej Skale, na terasie – tak zwanym „Fortepianie”. Ze związanych z nią legend wywodzą się również inne jej nazwy: Maczuga Kraka, Skała Twardowskiego, Sokola Skała, czy Czarcia Skała.

Ojców – położony u bram Ojcowskiego Parku Narodowego, zyskał sławę miejscowości uzdrowiskowej w XIX wieku za sprawą mikroklimatu malowniczej Doliny Prądnika. Znajdziemy tu domy kuracjuszy, a także kolejny zamek wybudowany przed Kazimierza Wielkiego. Król nazwał go „Ociec u Skały” na pamiątkę tułaczki swego ojca – Władysława Łokietka. Ojcowski Parku Narodowy, choć najmniejszy ze wszystkich parków narodowych w Polsce, oferuje mega kumulację atrakcji w zasięgu jednego dnia wycieczki. Lunch z ojcowskim pstrągiem jest obowiązkowy!

Brama Krakowska – stworzona przez naturę, broniła szlaku handlowego ze Śląska do Krakowa. Wysokie na 15 m wapienne skały majestatycznie otwierają szlaki do jednych z najpiękniejszych regionów Polski. Za skałami kryją się dwa wąwozy – Skałbania i Ciasne Skałki – a obok słynne źródełko miłości.

Kaplica Ojcowski Park NarodowyKaplica Na Wodzie w Ojcowskim Parku Narodowym podobnie jak wóz Drzymały w Wielkopolsce, przeszedł do historii jako przykład lokalnego oporu wobec zaborcy. Zakaz stawiania budowli sakralnych wynikających z rusyfikacji został ominięty poprzez postawienie kaplicy na palach w wodzie, wplatając patriotyczne akcenty w jej wyposażenie. Nadano jej urokliwy szwajcarsko – ojcowski styl, dzięki któremu wpisuje się w górski klimat okolicy.

 

 

Cena obejmuje:

  • nocleg – podczas wyprawy wypoczniecie w wygodnym pensjonacie, w pokojach 2-osobowych z łazienkami;
  • wyżywienie – otrzymacie 1 śniadanie w formie bufetu
  • transport busem z i do Warszawy z rowerami na przyczepie;
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie;
  • transport bagaży;
  • opiekę pilota podczas wyprawy,
  • ubezpieczenie  NNW i OC oraz rowerów;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

 

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów
  • dodatkowych posiłków podczas wycieczki

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy (2 dni):

24-25.05.2025

Cena:

1.080,00 zł

Dopłata za pokój 1-osobowy za całą wyprawę 160 zł 

Wypożyczenie roweru 220 zł na całą wyprawę

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 

Cena nie dotyczy wycieczki na zamówienie – jest ustalana indywidualnie

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU


« |