Warmia – piękno jej krajobrazów nie odstaje od popularnych Mazur. Co więcej, jest wciąż mało znana, a jej natura pozostaje nadal dziewicza. Czyste jeziora i bezkresne lasy zachęcają do wędrówek z dala od tłumu turystów. Poznajcie z nami południową granicę Warmii i Mazur. Zapraszamy na kolejną wyprawę z cyklu Śladami Krzyżaków. Tym razem odwiedzimy zamki w Olsztynie i Szczytnie. A pomiędzy nimi? Leśne drogi wzdłuż malowniczej rzeki Łyny, ukryte pośród lasów jeziora, polany, warmińskie wioski i kapliczki. Przekroczcie z nami historyczną bramę Warmii i zanurzcie się w niezmącony niczym spokój.
Trudność trasy: średnia, teren usiany jest niewysokimi wzgórzami o leniwych, obłych zboczach, zdarzą się więc podjazdy, lecz krótkie. Nawierzchnia – drogi leśne, szutry ok. 60% trasy, rzadziej drogi asfaltowe, dystans dzienny: ok. 60 – 75 km, dystans całkowity ok. 135 km; zalecane rowery trekkingowe, górskie, crossowe;
Przebieg trasy: Olsztyn – Butryny – Wikno – Jedwabno – Narty – Szczytno
Atrakcje na trasie:
Olsztyn – wizytówka regionu mogąca poszczycić się licznymi gotyckimi zabytkami znajdującymi się na starówce, wśród nich: XIV-wiecznym zamkiem w którym w latach 1516-1519 i 1520-1521 mieszkał Mikołaj Kopernik, Wysoką Bramą z XV w., bazyliką św. Jakuba Apostoła, i fragmentami murów obronnych z XIV-XV w. Chociaż w czasie II wojny światowej olsztyńska Starówka została praktycznie zrównana z ziemią, większość zabytkowej zabudowy zrekonstruowano. W granicach miasta znajduje się też dużo zieleni: aż 16 jezior, tzw. Park Centralny w stylu angielskim, Miejskie Planty.
Puszcza Puszcza Napiwodzko-Ramucka – obejmująca rozległe obszary pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Pasymiem zachwyca różnorodnością i licznymi rezerwatami przyrody. Jednym z nich są Źródła rzeki Łyny. Biegnie ona przez całą Warmię na północ, by ujście znaleźć w dopiero w Rosji w rzecze Pregoła. Łyna będzie nam towarzyszyć pierwszego dnia wyprawy – jej brzegi są na tyle atrakcyjne, że w Olsztynie powstała wzdłuż nich tzw. Łynostrada – ścieżka rowerowa prowadząca na północ do Dobrego Miasta. Nieopodal źródeł Łyny w rezerwacie Jeziora Orłowo Małe, można zaobserwować przy odrobinie szczęścia żółwie błotne.
Lasy Warmińskie (rezerwat) wchodzące w skład Puszczy upodobali sobie na polowania najważniejsi partyjni działacze Polski Ludowej: E. Gierek, W. Gomułka, J. Cyrankiewicz, a na ich zaproszenie między innymi przyjeżdżali tu: Nikita Chruszczow, Josip Broz Tito czy Fidel Castro. Teren rządowy w Łańsku o kryptonimie W-1 nie istniał na mapach, był ogrodzony i ściśle strzeżony. Całkowicie zalesiony obfitował w zwierzynę więc często organizowano tu przyjęcia, polowania na dziki, jelenie, a czasem i wilki. W całej okolicy rozsiane są typowe warmińskie wsie z zabudową z drewna lub czerwonej cegły.
Odwiedzimy również Bramę Warmii i Trakt Biskupi w Bałdach gdzie, składano pierwszy hołd nowym biskupom wkraczającym na ziemie warmińskie, mających objąć biskupstwo. To tu witano ich uroczyście w imieniu kapituły warmińskiej. Między mazurskimi Bałdami a warmińskimi Butrynami zachował się kilometrowy fragment dawnego traktu wiodącego ze stolicy Polski do stolicy Warmii – Lidzbarka Warmińskiego, zwanego traktem warszawskim. Na poboczach starej alei lipowej ustawione zostały tablice z biogramami biskupów, głazy pamiątkowe i plansze z mapami historycznymi Warmii oraz krótką historią Warmii. Wjazd na Trakt Biskupi otwierają Wrota Warmii, symbolizujące granicę między Mazurami a Warmią.
W Szczytnie zobaczycie ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku, oraz ratusz z początku XX w, w którym mieści się obecnie Muzeum Mazurskie. Prezentuje zbiory takie jak meble, tkaniny, ceramikę mazurską, cenną kolekcję malowanych kafli z XVIII i XIX wieku. Tradycyjna Chatę Mazurska prezentuje budownictwo mieszkalne z XIX w. Cennym zabytkiem jest również stary browar z 1898 r., jeszcze do niedawna produkujący browary pod wspólną nazwą Jurand w ramach grupy Browarów Warmińsko – Mazurskich, a obecnie produkujący alkohole nieco mocniejsze, głównie likiery. Do zabytków sakralnych należy Kościół Wniebowzięcia NMP z końca XIX w. oraz kościół Chrześcijan Baptystów z początku XX w.
Cena nie obejmuje:
Zapraszamy serdecznie!
Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.
Terminy (2 dni):
WIOSNA 2023
Cena:
620 zł
Dopłata do pokoju 1-osobowego – 120 zł
Wypożyczenie roweru na wyprawę – 140 zł
Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
– kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!
Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.
Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.