Na rowerze od Sasa do Lasa – Pałace i Zamki Wielkopolski


Wielkopolska słynie z wielu oryginalnych pałaców, zamków i dworów będących dziś cennym dziedzictwem kulturowym Polski. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny styl. Różnorodność architektoniczna zabytków przywodzi wręcz na myśl powiedzenie „od Sasa do Lasa”. Co więcej, u Lasa będziemy również gościć. Pałac króla Polski, Stanisława Leszczyńskiego jest jedną z tych rezydencji, obok Zamku w Kórniku i Pałacu Raczyńskich w Rogalinie, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Wielkopolsce.

Zabierzemy Was w podróż po majątkach wielmożnych rodów, zamieszkujących dawniej zachodnie ziemie Polski. To prawdziwa uczta dla oczu, ale także okazja by odetchnąć od codzienności w wyjątkowej atmosferze pałacowych komnat.

 

Trudność trasy: łatwa – drogi asfaltowe ok. 50% trasy, szutrowe i leśne. Teren przeważająco płaski, z krótkimi podjazdami, dzienny dystans: ok. 40-65 km (pierwszego dnia dla chętnych 70 km), zalecane rowery trekkingowe lub crossowe, gravel;

Przebieg trasy: Rydzyna – Racot – Śrem – Kórnik – Rogalin – Będlewo – Buk – Nowy Tomyśl – Chobienice

 

Atrakcje na trasie:

Zamek w Rydzynie – barokowy zamek wzniesiony przez pod koniec XVII w., rezydencja króla Stanisława Leszczyńskiego w latach jego panowania w Polsce. Dziś mieści się tu hotel, a obiekt otrzymał prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej organizacji Europa Nostra za doskonałe odrestaurowanie zamku.

Pałac Jabłonowskich i Stadnina Koni w Racocie – pałac powstał w II poł. XVIII w, a jego projektantem był sam Dominik Merlini. Miejsce to stanowiło ważny ośrodek kulturalny: dla miejscowego teatru pisał mieszkający w regionie Józef Wybicki – którego śladami również będziemy podążać, a w dworze zatrzymywali się znamienici goście, m.in. pierwszy prezydent Warszawy Ignacy Wyssogota Zakrzewski, ks. Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. W późniejszych latach pałac przechodził we władanie kolejno: królów niderlandzkich z dynastii Orańskiej, a następnie wielkich książąt saksońsko – weimarskich. W roku 1919 dobra racockie zyskały rangę Rezydencji Prezydentów Rzeczypospolitej. Bywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. W 1928 roku utworzono tu Państwową Stadninę Koni ,,Racot” (jedną z trzech w przedwojennej Polsce), której kontynuatorką jest obecna spółka. Dziś, po gruntownym remoncie w pałacu znajduje się hotel o wysokim standardzie. Nawet tylko zjedzenie w takim miejscu obiadu, wyniesie Was w sferę niepowtarzalnego klimatu z wyższych sfer.

Zamek Działyńskich w Kórniku – kolejna imponująca rezydencja, będąca dziś Pomnikiem historii Polski, którego historia sięga XIV w. Obecny neogotycki kształt rezydencji został jej nadany w połowie XIX w. Dziś również mieści się tu muzeum z cennymi zbiorami z różnych epok, w tym z okazałą Salą Mauretańską nawiązującą do bogato zdobionych komnat w hiszpańskiej Alhambrze.

Pałac Raczyńskich w Rogalinie – jeden z cenniejszych zabytków Wielkopolski i skarb Narodu. Ten imponujący barokowo – klasycystyczny pałac został zbudowany przez zasłużony ród Raczyńskich. Dziś mieści się tu filia Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym można podziwiać kolekcję dzieł sztuki oraz rekonstrukcję londyńskiego gabinetu prezydenta na uchodźctwie, Edwarda Raczyńskiego. Pałac położony jest w otoczeniu pięknego parku z 500-letnimi dębami – zabytkami” „Lech”, „Czech”, „Rus” i „Edward” oraz w sąsiedztwie rozlewisk Warty.

 

Wielkopolski Park Krajobrazowy – położony w bliskim sąsiedztwie Pałacu w Rogalinie i blisko Poznania, obok nadwarciańskich krajobrazów stanowi fantastyczne tereny rekreacyjne dla stolicy regionu. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej, które chronią one rozmaite formy krajobrazu polodowcowego oraz najbardziej naturalne zbiorowiska roślinne, a także związane z nimi zwierzęta. Na jego terenie udostępniono także ponad 100 km dróg dla rowerzystów oraz liczne miejsca odpoczynku.

Pałac w Będlewie – zbudowany przez Bolesława Potockiego w stylu neogotyku angielskiego w 1866 roku. Posiadłość do rodziny Potockich należała w latach 1694-1907, następnie do Miączyńskich i Ledóchowskich. W czasie II wojny światowej w pałacu miał siedzibę komisarz Rzeszy ds. utrwalania narodowości niemieckiej. Niemcy zamalowali polichromie w Sali rycerskiej oraz zniszczyli portrety królów polskich i wyposażenie pałacu. Po wojnie majątek. podobnie jak w wielu pozostałych przypadkach, został przejęty przez skarb państwa. W Pałacu mieściły się różne szkoły w budynku stajni było kino. Następowały liczne przebudowy w Pałacu. Od 1996 roku obiekt należy do Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk, który stworzył tu ośrodek konferencyjno – hotelowy, w którym będziemy gościć.

Pałac w Wąsowie – zespół zabytkowych budynków, które powstawały w majątku na przestrzeni 200 lat na skutek zmian właścicieli i rozbudowy posiadłości. Ostatni właściciel berliński bankier i przemysłowca Richarda Hardta kazał wybudować nową rezydencję – neogotycką willę. Pod koniec XIX wieku rozbudowano posiadłość o zabudowania folwarku. Całość otoczona jest parkiem z 300-letnimi dębami i bukami.

To nie jedyne pałace na naszej trasie. Niemal w każdej wsi stoi rezydencja. Nie sposób opisać je tu wszystkie. Bardziej lub mniej zadbane, porzucone lub służące okolicznym mieszkańcom, skłaniają podróżnika do zadumy nad dawną potęgą wielmożnych i jej kruchością. Niektóre znów ożywają szczęśliwie pod pieczą dawnych lub nowych właścicieli. Historię wszystkich obiektów, będziecie mieli jak na dłoni, a piękne otoczenie założeń parkowych dadzą Wam wytchnienie podczas naszej podróży.

The worlds biggest wicker basket - Nowy Tomyśl IMG 3338

Tradycje Wikliniarstwa i Chmielarstwa – czy wiecie, że okolica Nowego Tomyśla słynie z uprawy wikliny i chmielu oraz produkcji wyrobów wiklinowych? Decydujący wpływ na powstanie i rozwój tychże tradycji miały naturalne warunki terenowe oraz procesy historyczne związane z napływem ludności w ramach osadnictwa olęderskiego. Powstające w 1 połowie XVIII wieku polsko-czeskie i niemiecko-czeskie gminy olęderskie, położone na południowy zachód od Nowego Tomyśla, otrzymywały przywileje zezwalające osadnikom na domowy wyrób piwa i organizację jarmarków. Sprzedawano na nich nie tylko złoty trunek, ale także wyrobu z uprawianej na pobliskich podmokłych terenach wikliny. Znajduje się tu muzeum, które prezentuje wystawy odnoszące się do tematyki uprawy wikliny i chmielu, przetwórstwa tych surowców oraz rzemiosła plecionkarskiego.

 

Świadczenia w cenie:

  • noclegi: po aktywnym dniu należy się wygodny odpoczynek. Zaplanowaliśmy dla Was 3 noclegi bezpośredniej bliskości imponujących pałaców oraz w przytulnym pensjonacie, w pokojach 2-osobowych z łazienkami;
  • wyżywienie: na wyprawie otrzymacie pożywne 3 śniadania
  • transport z rowerami na start wyprawy z Warszawy i po zakończeniu wycieczki (trasa nie ma charakteru pętli)
  • przewóz bagaży
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW, OC, sprzęt rowerowy
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT

 

Cena nie zawiera:

  • dodatkowych posiłków podczas wyprawy
  • kosztu biletów wstępu do zwiedzanych obiektów;

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Termin (4 dni):

BOŻE CIAŁO 2022

 

Cena:

850 zł

Dopłata do pokoju 1 osobowego – 210 zł

Wynajęcie roweru 240 zł na całą wyprawę

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

ZOBACZ GALERIĘ:

Wielkopolski Park Krajobrazowy

Pałac Rogalin

Zamek Rydzyna

Pałac Racot

20180430_124648

20180430_101343

Pałac Rogalin

Pałac Rogalin

Pałac Kórnik

Pałac Kórnik

Pałac Kórnik

Pałac Będlewo

Pałac Będlewo

Pałac Rogalin

Pałac Wąsowo


« | »