Kaszuby – bajkowy kraj, rowerowy raj

Skansen Wdzydze

Wyprawa na Kaszuby, to jak podróż do egzotycznego kraju – odrębna kultura, oryginalny język, wyjątkowa tradycja i barwny folklor. Przeniesiemy Was w bajkowy, kolorowy świat, który przemierzycie na rowerach z zapartym tchem. I choć czasem przyjdzie Wam trochę się zmęczyć pedałując pod górę, nie jeden malowniczy pejzaż kaszubskich jezior, lasów i wzgórz wynagrodzi Wam trudy podjazdów. 

Drogę na Kaszuby obraliśmy przez Bory Tucholskie. Warto się tu zatrzymać na kilka dni.  Długie leśne dukty, ukryte wśród drzew jeziora i torfowiska to jakby przedsionek wprowadzający w niezwykły klimat Kaszub.

 

Trudność trasy: średnia – Bory Tucholskie to teren raczej płaski, natomiast Kaszuby, są regionem o charakterze podgórskim. Należy nastawić się na podjazdy w drugiej części wyprawy. Nawierzchnia asfaltowa, szutrowa, drogi gruntowe. Dzienny dystans: 30-60 km. Trasa wymaga rowerów trekkingowych, crossowych lub górskich; wyprawa ma charakter półwędrowny (dwa razy zmienimy miejsce noclegu) i nie ma charakteru pętli;

 

Atrakcje na naszej trasie:

Bory Tucholskie – zabierzemy Was na legendarne wręcz szlaki Kaszubskiej Marszruty. Do serca Parku Narodowego Bory Tucholskie doprowadzi nas malownicza rzeka Brda płynąca przez Tucholski Park Krajobrazowy. Odwiedzimy takie miejscowości jak Tuchola, Chojcine, Charzykowy, Swornegacie oraz liczne rezerwaty i punkty widokowe. Będzie czas na kąpiel i odpoczynek nad jeziorami.

 

Zielona kraina wzgórz i jezior nasz szlak wiedzie przez Wdzydzki  i Kaszubski Park Krajobrazowy – tzw. Szwajcarię Kaszubską. Odwiedzicie między innymi:

Wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich – wysoki na ponad 35 metrów punkt widokowy, z którego szczytu można podziwiać spektakularną panoramę na tzw. „Krzyż Jezior Wdzydzkich”.

 

Kaszuby skansenKaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich – to kwintesencja kaszubskiej kultury; to punkt obowiązkowy wyprawy, jeśli prawdziwie chcecie poznać Kaszuby; skansen przybliży Wam tradycyjną architekturę, historię, stroje, zajęcia mieszkańców, język a także smaki regionu. Muzeum zajmuje aż 22 hektary, a na jego terenie zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej. Znajdziemy tam między innymi osiemnastowieczny kościół przeniesiony w całości ze Swornychgaci (Park Narodowy Bory Tucholskie), tartaki, kuźnię, kilka dworków, karczmę, oraz młyny wiatrakowe. Skansen ten, to pierwszy tego typu obiekt w Polsce założony przez małżeństwo etnografów Teodorę i Izydora Gulgowskich na początku XX wieku.

Dwór Wybickich w Sikorzynie – to przykład pięknej architektury szlacheckiej z XVIII w. Dwór był gniazdem rodowym rodziny Józefa Wybickiego. Obecnie, znajduje się niezwykle klimatyczne muzeum: z oryginalnymi piecami kaflowymi, meblami i sprzętami z końca XIX i z początku XX wieku. Dworek otoczony jest zadbanym parkiem z starymi dębami i roślinnym labiryntem.

Spływ kajakowy Radunią – rzeką piękną i niepokorną. To czas wytchnienia dla nóg, by cieszyć oko pejzażem pięknych wzgórz z poziomu wody, nieodłącznej części i wartości Kaszub.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej – poznacie kunszt ceramiki i charakterystyczne wzory zdobiennicze na naczyniach, które przyniosły rodzinie Neclów i kaszubskiej sztuce sławę i rozpoznawalność także poza granicami kraju;

Jeden region o wielu sercach – odwiedzimy Kościerzynę i Kartuzy – każde z nich pretenduje do miana stolicy Kaszub, kulturowej lub duchowej, każde z nich oferuje mnóstwo interesujących miejsc. W Kościerzynie odwiedzimy rynek i Muzeum Akordeonu, natomiast w Kartuzach – niezwykłą kolegiatę z dachem w kształcie trumny oraz Muzeum Kaszubskie.

 

Świadczenia w cenie:

  • noclegi – zaplanowaliśmy dla Was 7 noclegów w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Starannie dobrane miejsca noclegowe o  standardzie 3*** w pensjonatach i kameralnych hotelach położone są w najbardziej malowniczych zakątkach Borów Tucholskich i Kaszub, wśród sosnowych lasów, w pobliżu rozległych jezior.Grzybowski Młyn nocleg
  • wyżywienie – podczas całej wyprawy będziecie mieli okazję smakować potrawy regionalnej kuchni kaszubskiej. Codziennie otrzymacie pożywne śniadanie. W ciągu dnia w miarę możliwości będziemy zatrzymywać się w miejscach dogodnych w knajpkach lub na łonie natury na odpoczynek i posiłek;
  • spływ kajakowy rzeką Radunią;
  • transport z i do Warszawy z rowerami na przyczepie;
  • asekurację samochodową na trasie oraz transport bagaży;
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie NNW, OC, rowerów
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT

 

Cena nie zawiera:

  • dodatkowych posiłków na trasie,
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Termin (8 dni):

 

 

Cena:

2.910,00

Dopłata do pokoju 1 – os. 740,00 zł za całą wyprawę

Wynajęcie roweru 640,00 zł na całą wyprawę

 

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU


« | »