Bezdroża Beskidu Niskiego


DŁUGI WEEKEND – BOŻE CIAŁO

Jeśli lubicie górskie szlaki, bezdroża pośród łąk i bukowych lasów, jeśli nie boicie się wyzwań – ta wyprawa jest właśnie dla Was! Przekroczcie z nami łemkowskie drzwi i przeżyjcie niezapomnianą przygodę!

Zapraszamy w najbardziej dziki zakątek Polski. Tu przez cały dzień na trasie spotkacie może kilka osób, tu będziecie podziwiać przyrodę i bezkresne szutrowe szlaki. Naszą bazą będzie samo serce Magurskiego Parku Narodowego, którego malownicze szlaki przemierzać będziemy wzdłuż i wszerz. Bukowe lasy, rozległe łąki i górskie strumienie będą towarzyszyć nam każdego dnia podróży przez ten magiczny region.

W Beskidzie Niskim podziwia się i odkrywa to co niemal niewidzialne – pamiątki po łemkowskich wsiach – liczne przydrożne kapliczki, cerkwie i cmentarze rozsiane na sporej przestrzeni w dolinach i pośród wzgórz. Zapomniane na dziesiątki lat opuszczone wsie i tradycje, dziś przywracane są pamięci tych, którzy szukają wyjątkowych przestrzeni i historii.

 

 

Trudność trasy: średnia/trudna, drogi szutrowe, gruntowe i leśne – nawierzchnia szutrowa 80% trasy. Trasa wymaga (bardzo) dobrej kondycji fizycznej – teren górzysty – sumy dziennych podjazdów ok. 500 – 800 m; dystans dzienny: 20 – 60 km

 

Atrakcje na trasie:

Ta wyprawa to creme de la creme regionu. Nasze trasy obejmują centralną część regionu – Magurski Park Narodowy oraz część zachodnią – Beskid Gorlicki, a także uzdrowiska Rymanów i Iwonicz Zdrój.

Beskid Niski – jeden z najbardziej dzikich terenów Polski; ta część Karpat rozciąga się od Nowego Sącza na wschód po Bieszczady. Te niezbyt wysokie góry, przecięte licznymi dolinami stanowią malowniczą mozaikę bukowych i jodłowych lasów, strumieni, szutrowych dróg, czy raczej bezdroży. Choć to wciąż niezbyt popularny kierunek wycieczek, zaskoczy Was sporą ilością szlaków rowerowych, które będziemy przemierzać. Dzięki ochronie tych terenów i niezbyt dużemu ruchowi turystycznemu można obserwować tu takie ptaki jak: orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz, liczne gatunki płazów, w tym salamandrę plamistą. Mieszkających tu niedźwiedzi i wilków nie planujemy odwiedzać.

Kotań, cerkiewŁemkowie – to grupa etniczna wywodząca się z ludności wschodniorusińskiej zamieszkująca polsko-słowackie pogranicze Karpat w Beskidzie Niskim. Łemkowie  zostali przymusowo wysiedleni po drugiej wojnie światowej w latach 1945 -1947 r. pozostawiając po sobie nieco zatarte już ślady w opuszczonych wsiach takich jak Radocyna, Regietów, Nieznajowa. Odwiedzimy więc liczne cerkwie na znajdującym się tu szlaku Architektury Drewnianej. Odnajdziemy cmentarze, czy drewniane drzwi symbolizujące nieistniejące dziś wsie. Ostatniego dnia zaplanowaliśmy także wizytę w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej, w którym poznacie kulturę, tradycje i budownictwo Łemków.

Regietów, cmentarz wojenny nr 51 (HB1)Beskid Niski był także areną walk podczas I wojny światowej. Przebiegał tędy front walk pomiędzy siłami armii rosyjskiej a Cesarstwem Austro – Węgierskim, a walki trwały przez kilka miesięcy. Najsłynniejszym starciem była bitwa pod Gorlicami rozpoczęta 2 maja 1915, podczas której zostało przełamane rosyjskie natarcie. Pamiątką po walkach są liczne cmentarze założone przez Austriaków. Część z nich jest schowana w ustronnych miejscach, niektóre zaś zostały odrestaurowane, dzięki czemu można podziwiać w całej okazałości.

Deptak spacerowy po rewitalizacji. - panoramioW Beskidzie Niskim znajdują się również uzdrowiska, które warto odwiedzić. Wysowa – Zdrój, Rymanów Zdrój i Iwonicz Zdrój. Choć nie tak popularne jak Krynica, również mają swój urok, zapewne dzięki swej kameralności i malowniczemu położeniu w górach. W każdym z nich znajdują się pijalnie wód mineralnych, z których słyną i urokliwe Parki Zdrojowe. Ich rozwój przypadł na koniec XIX wieku. Z tego okresu pochodzą również zabytkowe pensjonaty.

Odwiedzając Beskid Niski trudno pominąć naukowy dorobek Ignacego Łukasiewicza, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej oraz wynalazcy lampy naftowej. Poza działalnością „odkrywczą”, był również wielkim społecznikiem i wspierał rozwój regionu poprzez finansowanie lokalnej infrastruktury, wspieranie innych przedsiębiorców i budowanie kolejnych kopalni na terenie Beskidów. Aby przybliżyć Wam jego dorobek odwiedzimy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, znajdujące się w Bóbrce koło Krosna. Podczas 2-godzinnego zwiedzania poznacie historię naftowych pionierów oraz tajniki wydobycia ropy „od kopania do wiercenia”, o których opowie Wam przewodnik.

Z. Żyburtowicz (3)Ostatnim przystankiem na naszym szlaku będzie Krosno, zwane „małym Krakowem”. Od założenia miasta przez Kazimierza Wielkiego Krosno było ważnym ośrodkiem społeczno-gospodarczym i kulturowym regionu. Rozwijał się od XIV wieku dzięki biegnącemu tędy szlakowi handlowemu na Węgry, jak również w XIX wieku za sprawą wspomnianej działalności Łukasiewicza, a następnie prężnie działającej hucie szkła. Dziś wciąż jego rynek zdobią piękne kamieniczki bogatych niegdyś kupców, przypominające krakowskie podcienie i liczne średniowieczne kościoły, w tym Kościół Farny. Miasto może pochwalić się również ciekawymi zbiorami rękodzielniczymi w Muzeum Rzemiosła, czy też największą w Europie kolekcją lamp naftowych w Muzeum Podkarpackim.

 

Świadczenia w cenie:

  • noclegiwyjazd ma charakter stacjonarny – obejmuje 3 w jednym miejscu w wygodnych pokojach 2-osobowych w samym sercu Magurskiego Parku Narodowego
  • wyżywienie: otrzymacie 3 śniadania w formie bufetu oraz 1 obiadokolację przy ognisku/grillu
  • transport z rowerami z i do Warszawy na start wyprawy i po jej zakończeniu (możliwy dojazd własny);
  • asekuracja samochodowa na trasach wycieczek
  • opieka pilota wyprawy, który będzie czuwał nad organizacją i przebiegiem wyprawy zgodnie z programem, by wszyscy dojechali szczęśliwie na metę.
  • ubezpieczenie NNW, OC, oraz rowerów;
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • usługa przewodnika oraz bilety wstępu do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków podczas wyjazdu;
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów;

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Terminy:

19-22.06.2025 BOŻE CIAŁO

 

 

Cena:

2.150,00 zł

 

Dopłata za pokój 1-osobowy za całą wyprawę: 250 zł

Wypożyczenie roweru na całą wyprawę: 440,00 zł

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach
kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!


| »