Oferujemy Państwu niezapomnianą wyprawę rowerową pośród malowniczych krajobrazów Gorców, Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. To podróż przez niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo tereny Polski południowej – wśród gór, wzdłuż potoków Dunajca i Popradu do najcenniejszych zabytków regionu. Wrażenia podczas wyjazdu wzmacniamy smakami regionalnej kuchni oraz komfortowymi noclegami w przytulnych pensjonatach.
Trasa: trudność – średnia/trudna: wymaga dobrej kondycji, teren górzysty, wzniesienia do 1000 m.n.p.m, przewyższenia 200-400 m na kilkukilometrowych odcinkach, nawierzchnia: w większości asfalt, czasem szutr, długość dziennych dystansów ok. 30 -70 km, długość całej tasy ok. 360 km, zalecane rowery crossowe, trekkingowe lub górskie;
Atrakcje wyprawy:
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej – to temat przewodni tej wyprawy. W całości szlak regionu liczy ponad 1500 km i obejmuje 253 zabytków od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory, z czego osiem obiektów znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wy będziecie mieli okazję zobaczyć wiele dawnych łemkowskich cerkwi położnych wśród malowniczych wzgórz Beskidu Sądeckiego oraz drewnianą zabudowę uzdrowisk takich jak Krynica Zdrój, Muszyna czy Szczawnica. Niezapomniany górski charakter drewnianej architektury uzupełniamy dodatkowymi atrakcjami na szlaku, których nie sposób pominąć.
Velo Dunajec – najnowsza inwestycja województwa Małopolskiego pachnie jeszcze nowością. Biegnie z Zakopanego aż pod Tarnów zawijając do najpiękniejszych miejsc w biegu Dunajca. Rzeka powstaje z połączenia wód Białego i Czarnego Dunajca, łączących się w okolicach Nowego Targu. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą wyprawę przygotowaliśmy autorską trasę, która wiedzie wzdłuż rzeki w najciekawszych jej odcinkach. Nie zabraknie na niej urzekających widoków na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniński Przełom Dunajca, Jezioro Rożnowskie i zapory tworzące te zbiorniki. Będziecie mogli podziwiać tę niepokorną rzekę u podnóża Pienin również po słowackiej stronie, po drodze odwiedzając Zespół Klasztorny w Czerwonym Klasztorze (Słowacja) z 1319 r. To jeden z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce i na Słowacji. Ten odcinek szlaku prowadzi przez Pieniński Park Narodowy wzdłuż krętej rzeki, a po obu stronach wznoszą się skały wapienne wysokie na 300 m wysokości. Park obejmuje najcenniejsze krajobrazowo i przyrodniczo obszary Pienin Właściwych, zbudowanych głównie z różnorodnych wapieni. Najbardziej znanym i najwyższym szczytem Pienin, który będzie Wam towarzyszył na tym etapie trasy są Trzy Korony (982 m n.p.m.).
Ramowy program wyprawy i atrakcje na trasie:
Transfer Uczestników z rowerami busem z Krakowa do Chochołowa
Przejazd rowerami z Chochołowa do Nowego Targu Szlakiem wokół Tatr ze spektakularnymi widokami na majestatyczne szczyty gór. (dystans ok. 30 km)
Muzeum Powstania Chochołowskiego
Historyczna zabudowa podhalańska
Szlak Velo Dunajec przeznaczony wyłącznie dla cyklistów, biegnący na tym odcinkuu podnóża Gorców i Pienin
Dwór w Łopusznej – dawna siedziba rodzin szlacheckich
Zamek w Niedzicy – zamek został zbudowany w XII wieku jako umocnienie północnej granicy Węgier. Składa się z części górnej w stylu gotyckim i dolnej części, z XVI w. w stylu renesansowym. Obok w drewnianym spichlerzu z XIX w. mieści się Muzeum Regionalne Kultury Spisza.
Zamek w Czorsztynie – widziany z zamku w Niedzicy Pierwsze wzmianki o Czorsztynie pochodzą z XIII w. – wtedy teren ten należał do klarysek ze Starego Sącza. Zameczek miał bronić drogi handlowej prowadzącej na Węgry. Sto lat później, około 1350 roku Kazimierz Wielki buduje zamek graniczny jako odpowiedź na wzniesienie przez Węgrów zamku w Niedzicy.
Czerwony Klasztor – jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Jego budowę nakazano magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu jako zadośćuczynienie za popełnione morderstwo. Kara nakazywała budowę 6 klasztorów i zamówienie 4000 mszy za spokój duszy zmarłego. Budowa klasztoru (zwanego początkowo Lechnickim) rozpoczęta została w 1330 roku. Klasztor choć znajdował się na terenie Węgier cieszył się opieką Polski – zwłaszcza donacjami królowej Jadwigi oraz Kazimierza Wielkiego.
Szczawnica – misterna drewniana architektura uzdrowiskowa z przełomu XIX-XX w. uwodzi i zatrzymuje spojrzenia turystów, a zachowane i odrestaurowane wille oraz pensjonaty kuszą by zostać tu na dłużej. Szczawnica, położona w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Wizyta w stylowej Pijalni wód Mineralnych z pewnością uzupełni braki elektrolitów po rowerowych wyzwaniach a spacer nad potokiem wśród gór odpręży Wasze ciała.
Stary Sącz – najstarsze miasto Sądecczyzny, położone na wzgórzu pomiędzy Dunajcem a Popradem, w miejscu skrzyżowania dawnej drogi węgierskiej i traktu Nowy Sącz – Nowy Targ. W mieście zlokalizowanych jest około 300 zabytkowych obiektów pochodzących z XVIII, XIX i początków XX w., z najcenniejszymi budynkami w okolicach przyrynkowych. Najbardziej znanym budynkiem jest późnobarokowy dom o łamanym, gontowym dachu – nazywany Domem na Dołkach. Od 1956 r. znajduje się w nim Muzeum Regionalne. Pochodzi z końca XVII w.
Rytro – ruiny zamku, położonego na wysokim wzgórzu (463 m.n.p.m.). Historia czasów budowy zamku jest owiana tajemnicą, na pewno powstał przed rokiem 1312. Od XIV wieku warownia wzniesiona nad Popradem należała do dóbr królewskich. W XV wieku zamek był rezydencją starostów sądeckich i w tym czasie przeszedł przebudowę. W XVII w. został zniszczony podczas Potopu Szwedzkiego przez wojska Rakoczego
Piwniczna Zdrój – pijalnia wód, rynek
Doliną Popradu na rowerze i pociągiem – by dać odpocząć nogom i cieszyć się widokami gór z wijącego się potoku wsiądziecie do niespiesznie jadącego pociągu. Możecie wysiąść też na dowolnej stacji, by dalej zwiedzać kolejne górskie miejscowości i zabytki na rowerze. Tu również zaczyna się Szlak Cerkwi Łemkowskich – niezwykle pięknych obiektów sakralnych Beskidu Sądeckiego
Powroźnik – cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła – wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – została wybudowana w roku 1606, uważana jest za najstarszą cerkwie drewnianą w polskiej części Karpat. Podobnie jak pozostałe cerkwie na Szlaku Cerkwi Łemkowskich, wzniesiono ją w typie sakralnego budownictwa zachodnio – łemkowskiego.
Krynica Zdrój – uzdrowisko i jeden z najbardziej popularnych kurortów w Polsce. Do jego rozwoju przyczynił się dr J. Dietl – znany balneolog. Zabudowa uzdrowiskowa powstała pod koniec XIX i na początku XX w. Dr Ebers zaprosił w 1909 r. do Krynicy ze Lwowa geologa Rudolfa Zubera, który stał się kolejną ikoną Krynicy.
Wśród najciekawszych zabytków zobaczycie Pijalnię „Słotwinka” z 1806 r. – najstarszy budynek w Krynicy, Słotwiński Pawilon Koncertowy, tzw. „Koncertowa”, której historia sięga 1870 r. pełnił funkcję widowiska. Odbywały się tam koncerty, a sam park był ulubionym miejscem kuracjuszy odwiedzających Krynicę, Łazienki Borowinowe z 1881 r., czy Stare Łazienki Mineralne z lat 1863–1966.
Obok zabytkowej zabudowy Krynica oferuje również wiele innych atrakcji. Warto odwiedzić między innymi Muzeum Nikifora w zabytkowej Willi Romanówka. Część prac artysty znajduję się również w innych miejscach Krynicy, np. w Pijalni Głównej czy w parku przy alei prowadzącej do Pijalni wód Jan i Józef. To okazja do spaceru po Parku Zdrojowym i promenadzie. W Krynicy powstała także pierwsza w Polsce ścieżka w koronach drzew – platforma i wieża widokowa oferująca niezapomniane wrażenia. Z pewnością malownicze pejzaże zaoferuje Wam również szczyt szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m). Na górę można dostać się kolejką gondolową (również z rowerami) lub szlakami leśnymi. Wycieczka na rowerach po okolicznych wzgórzach przyniesie Wam mnóstwo frajdy! To od Was zależy jak spędzicie ten dzień – aktywnie, czy nabierając sił na dalszą podróż.
Cerkwie łemkowskie w Mochnaczce, Tyliczu, Piorunce, Czyrnej i Bereście malowniczo położone wśród beskidzkich wzgórz.
Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu – skansen Górali Sądeckich, Łemków i Cyganów Karpackich, największe tego typu muzeum w Małopolsce. Poza skansenem koniecznie trzeba zajrzeć na rynek miasta z secesyjną zabudową z przełomu XIX i XX w. oraz ratusz końca XIX w, w stylu eklektycznym. Bogato zdobiona wieża zawiera zegar prowadzony z Pragi w 1901 r. Zajmuje się nim od ponad 100 lat zegarmistrzowska rodzina Dobrzańskich.
Jezioro Rożnowskie i zapora – powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca na 80. km rzeki, w obrębie Pogórza Rożnowskiego. Rozwinięta linia brzegowa oraz strome, zalesione w dużej części brzegi sprawiają, że jest to miejsce o zróżnicowanym krajobrazie i niezwykle malowniczych pejzażach.
Zamek Tropsztyn – to rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Został on wzniesiony w XIII wieku jako warownia broniąca biegnącego tędy szlaku handlowego na Węgry.
Pierwszym władcą budowli był Dobrosław Ośmiróg zwany Gierałtem. Zamek często zmieniał swoich właścicieli. W 1574 roku zasiedlili go nawet zbójnicy, którzy rabowali kupców i przepływające Dunajcem tratwy. W historię zamku wzwiązane są skarby Inków
Zamek Czchów – obecnie można odwiedzić rekonstrukcję zamku królewskiego z XIII na wzgórzu zwanym Basztą. Zamek powstał w tym miejscu, by kontrolować szlak handlowy biegnący wzdłuż Dunajca i mieścił komorę celną dla towarów przywożonych z Węgier. Zamek zniszczono w XVII wieku, a w XVIII wieku w baszcie, która się ostała, mieściło się więzienie. Zlikwidowane zostało po I rozbiorze polski. Przez wieki był siedzibą starostwa czchowskiego-administratora dóbr królewskich.
Nowy Wiśnicz – Zamek – położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką we wsi Stary Wiśnicz, wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich, a od południowo-wschodniej wolno stojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku.
Puszcza Niepołomicka – rozległy obszar leśny położony między rzekami Wisłą a Rabą.
Ulubione miejsce łowów królewskich. Polowania urządzali w niej prawie wszyscy królowie Polski. Dziś wciąż piękne lasy, z prostymi drogami jak od linijki, są częstym miejscem weekendowych wypadów mieszkańców Krakowa.
Zamek w Niepołomicach – wzniesiony w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Początkowo niewielki zamek rozbudowano do renesansowej rezydencji, służył królom jako zamek myśliwski. Obecnie mieszczą się tu zbiory Galerii Sztuki Polskiej z XIX w. Muzeum Narodowego w Krakowie.
Bochnia i Wieliczka – raczej nie trzeba Wam przedstawiać, ale jeśli nie byliście w kopalni soli – będzie okazja. Zaplanowaliśmy trasę tak, aby znalazł się czas także na najbardziej popularną trasę turystyczną w Polsce i zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szlak z widokiem na Wisłę – Wiślana Trasa Rowerowa – skorzystacie z części popularnego nadwiślańskiego szlaku rowerowego o długości 230 km, wiodącego po wałach przeciwpowodziowych Wisły w okolicach Krakowa; Wasz odcinek obejmie również znaną z niepowtarzalnego uroku dzielnicę Krakowa – Kazimierz oraz Aleją Gwiazd na Bulwarach Wiślanych z widokiem na Wawel.
Zwiedzanie Krakowa (opcjonalnie)
Z nami komfort i przygoda!
Świadczenia w cenie w cenie podstawowej:
Termin (8 dni):
Na zamówienie z wyprzedzeniem m.in. 4 tyg.
Cena za osobę w pokoju 2-osobowym:
grupa 2-3 osoby: od 3.300 zł
grupa 4-5 osób: od 2.750 zł
grupa 6-8 osób: od 2.500 zł
transport Uczestników na start wyprawy z innego miejsca niż Kraków i z powrotem po jej zakończeniu, większe pokoje i dzieci, zmiana trasy – osobna wycena
Dodatkowo można zamówić:
rower na całą wyprawę – 400 zł
pokój 1-osobowy – 400 zł
obiadokolacje – 400 zł/osobę
urządzenie GPS – 150 zł+kaucja 400 zł
dodatkowy nocleg w Krakowie przed wyprawą i po wyprawie – 150 zł/noc/osobę w pokoju 2-osobowym
W polu uwagi proszę wpisać proponowany termin wyprawy oraz liczbę osób. Na Wasze życzenie możliwe są modyfikacje trasy i zakresu świadczeń – taką potrzebę należy również opisać w polu uwagi.
Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.
ZOBACZ GALERIĘ Z WYPRAWY:
20200808_135211 20200808_140023 20200808_170852 20200808_191114 20200809_103406 20200809_104938 20200809_105353 20200809_114644 20200809_125216 20200809_131056 20200809_173744 20200809_180859 20200810_092447 20200810_092719 20200810_100304 20200810_111659 20200810_114425 20200810_150641 20200810_182134 20200811_114950 20200811_115424 20200811_122559 20200811_174413 20200812_114059 20200812_120024 20200812_133216 20200812_140139 20200812_144005 20200812_154004 20200812_175712 20200813_094753 20200813_162818 20200813_163641 20200814_105253 20200814_171848 20200815_074506 20200815_074512 20200815_133210 20200815_140421 20200815_153405