Skarby Podlasia – wyprawa tygodniowa

Skarby Podlasia – skrzyżowanie kultur, bogactwo natury

Proponujemy Wam wyprawę, której szlak przebiega Podlasie wzdłuż i wszerz, odkrywając jego najcenniejsze miejsca i największe skarby. Wybraliśmy dla Was taką trasę, by przejeżdżając dziennie średnio około 60 km, zażyć ogromnej dawki ruchu i niebanalnej lekcji przyrody oraz historii. 

Podczas wyjazdu będziecie mieli okazję poznać wiele kultur i religii, które od wieków obcują tu ze sobą: katolicką, prawosławną, tatarską i żydowską. W programie zaplanowaliśmy m.in.:

  • wizytę w zabytkowym drewnianym meczecie, gdzie przewodnik opowie Wam o kulturze i tradycji oraz historii polskich Tatarów.
  • zwiedzanie z przewodnikiem muzeum ikon prawosławnych oraz malowniczych cerkwi, rozsianych po całym Podlasiu;
  • zwiedzanie synagogi z audio-przewodnikiem, w której dowiecie się jak zbudowana jest świątynia oraz w jaki sposób modlą się wyznawcy judaizmu;
  • posiłki z dań wyśmienitej kuchni regionalnej, żydowskiej i tatarskiej;
  • poznanie regionalnej, barwnej zabudowy wiejskiej i sakralnej;

     

    muzeum ikon

 

Na naszej trasie znajdą się również jedne z najciekawszych miejscowości Podlasia:

  • Supraśl – w którym prawosławni mnisi w XVI w. założyli Obronną Cerkiew Zwiastowania NMP. Zabudowania klasztorne powstały w XVII i XVIII wieku, w klasztorze działała również oficyna wydawnicza. Do dziś zachował się Pałac Opatów z końca XVII w. oraz brama-dzwonnica z XVIII w. Dzisiejsza cerkiew jest rekonstrukcją, a budynki zakonu zostały odnowione i ponownie zamieszkane przez męski zakon prawosławny. W Supraślu też od lat czterdziestych XIX w. swe zakłady tkackie rozwijał Wilhelm Fryderyk Zachert, a następnie Adolf Buchholz – właściciele fabryk. Ten ostatni pozostawił po sobie piękny pałac secesyjny, a dawne budynki rzemieślników dziś są wpisane do rejestru zabytków;
  • Kruszyniany – gdzie wciąż mieszkają Tatarzy, kultywując swą tradycję i dzieląc się nią z turystami,  oprowadzając po meczecie, czy serwując orientalne dania kuchni tatarskiej.
  • Białowieża – miejscowość była bazą wypadową królów polskich i carów na polowania do Puszczy Białowieskiej. Pod koniec XIX w. wybudowano tu Carską Rezydencja Myśliwska, z której również car wyruszał na łowy. Dziś znajduje się tu zespół parkowo – pałacowy i choć pałac się nie zachował, można odnaleźć w nim bramę, stajnie i inne budynki gospodarcze, stanowiące zaplecze dla dawnego dworu. Odnajdziemy tu także Dworek Gubernatora Grodzieńskiego – drewniany budynek z 1945 r. w stylu rosyjsko – szwajcarskim. W Białowieży mieści się również cerkiew z unikatowym na skalę europejską ikonostasem z porcelany chińskiej, sprowadzonym przez cara Aleksandra III z Petersburga.
  • Trześciankaw Krainie Otwartych Okiennic, w której podziwiać można unikatową architekturę wiejską z malowanymi, bogato zdobionymi okiennicami i elewacjami, nawiązującą do rosyjskiej sztuki ludowej;
  • Tykocin – miasteczko dziś niepozorne, ciche, lecz o barwnej i bogatej historii. Od XVI wieku związany z magnatami i królami Polski, takimi Stanisław August, Stefan Batory i Władysław IV, którzy rozszerzali miastu przywileje. Stefan Czerniecki otrzymał natomiast dobra tykocińskie od króla Jana Kazimierza w podzięce za odwagę i męstwo w potopie szwedzkim. To właśnie tu August II ustanowił najstarsze odznaczenie państwowe RP – Order Orła Białego. Tykocin ma również swoje inne oblicze kulturowe. Osiedleni w XVII w. Żydzi do czasów II wojny światowej stanowili oni połowę mieszkańców miasta, przyczyniając się do jego rozwoju handlowego oraz pozostawiając wielką synagogę – cenny zabytek, w którym obecnie mieści się muzeum.


Wyprawa po skarby Podlasia to także podróż w głąb natury na spotkanie z mieszkańcami lasów i rozlewisk ogromnych, wciąż jeszcze dzikich obszarów Polski. Na naszym szlaku nie zabraknie malowniczych ścieżek:

  • w Puszczy Knyszyńskiej – drugim co do wielkości po Puszczy Białowieskiej obszarze leśnym na Nizinie Podlaskiej. Jest ona położona na terenach moreny czołowej, lekko pofałdowana co stanowi o jej atrakcyjności, nie sprawi jednak dużych trudności rowerzyście. W ostatnich latach dobrze rozwija się na jego terenie infrastruktura turystyczna – dobrze oznakowane szlaki, tablice edukacyjne i wiaty na odpoczynek). Jednym z miejsc edukacyjnych stanowią arboreta (z łac. arbor – drzewo) – ogrody botaniczne skupiające się przede wszystkim na drzewach i krzewach, przedstawiające roślinność, którą można spotkać w Puszczy Knyszyńskiej. Jedno z nich odwiedzimy by poznać jej piękno, nie tylko rośliny…
  • w Puszczy Białowieskiej – z niezwykle urozmaiconą roślinnością, raz gęstym, niedostępnym poszyciem, raz rzadszym – sosnowym borem, a dalej również bagnami. Z każdym kilometrem las się tu zmienia, zaskakuje i ujmuje różnorodnością. Szczęśliwy, kto ujrzy żubra na wolności. My nie możemy Wam tego obiecać, bo w gęstym lesie latem nie łatwo je dostrzec. Zapewniamy jednak, że w rezerwacie pokazowym Białowieskiego Parku Narodowego z pewnością będziecie mogli je podziwiać;
  • nad rozlewiskami Narwi – będzie okazja by ruszyć drewnianymi kładkami, pływającymi pomostami i poczuć się jak w labiryncie z wysokich traw. Narwiański Park Narodowy powstał przede wszystkim w celu ochrony niezwykłego systemu rzeki o wielu korytach oraz ptactwa wodno-błotnego, które tu zamieszkuje i odpoczywa podczas dalszych przelotów.
  • wśród rozległych torfowisk Biebrzy – których nieskończoność można podziwiać ze specjalnie wybudowanych kładek prowadzących w głąb bagien oraz podczas spływu kajakiem lub tratwą po gęsto meandrującej w łąkach rzece, który również mamy dla Was w programie.

Narew

 

To tylko niektóre z przewidzianych atrakcji podczas naszej podróży. Trudno opowiedzieć słowami wrażenia z tej wyprawy, zdjęcia może tylko trochę przybliżają piękno regionu. Tę przygodę trzeba przeżyć, by poznać prawdziwe bogactwo Podlasia i móc z nim obcować. My chcielibyśmy Wam w tym pomóc przygotowując dla Was tę wyprawę. Zapraszamy serdecznie!


«