Witajcie,
Nadejście Nowego Roku to czas na podsumowanie dokonań z mijającego roku, ale także dobry moment na planowanie kolejnych celów. Początek roku to w większości instytucji również czas na planowanie urlopów. Nastaje ten szczególnie miły okres, kiedy siadamy z kalendarzem i mapą, a marzenia mają szansę się ziścić. Niezależnie od tego ile swojego urlopu chcielibyście poświęcić na rower mamy dla Was propozycję – kierunek wypraw, który spełni każdy Wasz wymóg. Być może o nim słyszeliście, być może już tam nawet byliście. To Wschodni Szlak Rowerowy, znany szerzej jako Green Velo. Jesteśmy przekonani, że wart jest realizacji jako osobny projekt Waszych podróży. Być może na jeden raz, może na lata, ale z pewnością powinien znaleźć się na Waszej liście polskich szlaków rowerowych. Przebycie tej trasy to okazja do zgłębienia różnorodności, wielokulturowości i bogactwa przyrodniczego regionów Polski wschodniej, czasem bardziej egzotycznej niż niejedna daleka podróż po świecie. Dlatego wpis ten poświęcamy właśnie Green Velo, by zachęcić Was do jego (ponownego) odwiedzenia.
Szlak Green Velo jest bodajże największym pod względem geograficznym i finansowym w skali kraju produktem turystycznym stworzonym z myślą o podróżnikach rowerowych. Obejmuje swym zasięgiem aż pięć województw Polski wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Sfinansowany z funduszy europejskich imponujący projekt, nad którym pracowało wiele instytucji samorządowych i lokalnych, w swym zamyśle ma przybliżyć i promować niezwykłe piękno wschodnich regionów kraju. Na wysiłek realizacji projektu złożyło się wiele działań polegających na dostosowaniu istniejących dróg o mniejszym natężeniu ruchu do warunków ścieżki rowerowej, wybudowaniu nowych odcinków bezpiecznych tras, jednakowym oznakowaniu szlaków, ustawienie tablic informacyjnych i przystosowaniu całej infrastruktury sprzyjającej turystyce rowerowej, by Wschodni Szlak Rowerowy stanowił spójną całość.
Niezależnie od tego, czy chcecie wybrać się na weekend, czy też na dłuższą wyprawę, samodzielnie, czy z rodziną, na trasę łatwą czy trudną, z pewnością znajdziecie dla siebie odcinki, które spełnią Wasze oczekiwania. Świadczą o tym choćby liczby: szlak główny w całości ma długość 1 887,5 km. Prowadzi wzdłuż wschodniej granicy Polski od Elbląga na północy po Przemyśl i Rzeszów na południu Można przemierzyć go w całości, jeśli czas wolny i kondycja na to pozwolą. Można również realizować go etapami np. regionami, by lepiej poznać każdy z nich. Szlak Green Velo jest bowiem podzielony na Królestwa. Są to dodatkowe, towarzyszące głównemu traktowi szlaki, idealne na jednodniowe wycieczki rowerowe, jeśli chcemy zostać na dłużej w wybranej okolicy. Takie rozwiązanie pozwala też na zabranie całej rodziny na krótsze i łatwiejsze odcinki. Wraz z królestwami – trasami pobocznymi – wszystkie szlaki liczą ponad 2000 km!
O walorach przyrodniczych i kulturowych szlaku nie sposób napisać krótko i zwięźle, by nie przytłoczyć ilością wciągających informacji. Dlatego nawet nie będziemy próbować opisywać ich tutaj. Ważne by napisać, że każde Królestwo ma do zaoferowania wiele ciekawych i niezapomnianych miejsc. W zależności od tego jakie tematy Was pociągają najbardziej możecie przemierzać szlak stosując różne kryteria tematyczne, np.:
Jeśli natomiast szukacie kierunku odpowiedniego pod kątem trudności odcinków szlaku Green Velo, to:
Są to ogólne tendencje uwarunkowane geograficznie, lecz w każdym z województw również znajdą się trasy, które będą spełniać Wasze oczekiwania. Nie jest więc powiedziane, że w regionach południowych nie znajdziecie odcinków łatwiejszych. Naturalnie w procesie planowania warto prześledzić sobie regiony, które chcecie odwiedzić. Możecie samodzielnie sprawdzić profile tras, np. zaznaczając planowaną drogę na mapie, która pokaże nachylenie zadanych odcinków. Ostatecznie, każdy ma inną skalę odniesienia, a trasy tu opisane jako średnie mogą okazać się dla Was zbyt proste lub zbyt trudne.
Na koniec warto dodać, że zostały opracowane cechy wspólne organizacji szlaku dla wszystkich regionów, aby ułatwić Wam podróżowanie i poznawanie Wschodniego Szlaku Rowerowego. Dzięki nim zachowane zostały jednolite standardy w wielu aspektach korzystania ze szlaku. Najważniejsze z nich to:
Ponadto powstała całkiem czytelna i intuicyjna strona internetowa, na której zamieszczono wszystkie niezbędne informacje dotyczące szlaku Green Velo. Dowiecie się z niej zarówno genezy powstania projektu, szczegółowych informacji o organizacji szlaku oraz poszczególnych odcinkach, zdobędziecie aktualności ze szlaku niezbędne do planowania wyjazdu. Strona posiada świetne narzędzie do planowania własnej podróży – rozbudowaną wyszukiwarkę. Możecie za jej pomocą określić Wasze wymagania odnośnie miejsc, które chcielibyście odwiedzić, trudność trasy, miejsca noclegowe i wiele innych elementów niezbędnych do opracowania przebiegu podróży. Projekt nie byłby innowacyjny, gdyby nie było wygodnej aplikacji na smartfony, która ułatwi Wam podróż bez komputera. Trzeba jednak pamiętać, że w regionach wschodnich często będziecie bez zasięgu sieci komórkowej lub dane będziecie ciągnąć przez sieć od sąsiadów z zagranicy, co z pewnością będzie kosztowne. Dlatego niech technologia Was nie zwiedzie – zabierzcie koniecznie ze sobą rowerowe mapy lub nawigację GPS z wgranymi ze strony szlakami (urządzenia GPS możliwe do wypożyczenia również u nas!).
Szlak Green Velo ma już kilka lat i pojawiają się o nim różne komentarze w Internecie, zarówno pozytywne jak i negatywne. Po sieci krążą różne praktyczne informacje na temat poszczególnych odcinków – zawsze warto poczytać, aby rozeznać się w bieżącej sytuacji. Infrastruktura, jak każda rzecz również ulega zużyciu, ale niestety czasem również dewastacji. Niech jednak niezbyt pochlebne opinie nie przysłonią Wam niesamowitej okazji do poznania tych wciąż unikalnych i pięknych miejsc, gdzie masowy turysta zagląda rzadziej, by poznać ujmującą różnorodność przyrody i kultury Polski wschodniej. Klimat tej podróży tworzą również ludzie spotykani na szlaku – mieszkańcy są życzliwi, otwarci i gościnni. Chętnie też dzielą się swoimi (nie)zwykłymi historiami uchylając rąbka historii, której nie dowiemy się z książek.
Zachęcamy Was więc do planowania nowych podróży w nadchodzącym roku. Być może Waszym projektem będzie pokonanie całego Wschodniego Szlaku Rowerowego. I choć cel „zaliczenia” kolejnej trasy będzie z pewnością satysfakcją, to pamiętajcie że celem jest droga i poznawanie!
Jeśli natomiast przerasta Was czasowo i logistycznie planowanie wyjazdów lub brak Wam towarzysza podróży, to proponujemy Wam powierzenie nam organizacji, która dla nas jest czystą przyjemnością. Mamy w naszej ofercie na rok 2019 wyprawy, na których przemierzamy odcinki szlaku Green Velo – zrealizuj ten projekt z RoweLove! Z nami odkryjesz:
Możecie również zwrócić się do nas o pomoc w organizacji wyjazdu indywidualnego, dopasowanego do potrzeb Waszej grupy: rodziny, przyjaciół lub integracji Waszej firmy. Dopniemy Wasz wyjazd na ostatni guzik, byście mogli cieszyć się podróżą i odkrywaniem wyjątkowych zakamarków wschodnich rubieży Polski.
Na Nowy Rok życzymy Wam bogatych planów i oczywiście przyjemności i satysfakcji z ich realizacji!
Do zobaczenia na szlaku Green Velo!