Witajcie,
Za oknami nastała sroga zima, ale wraz z nią wyszło słońce, które kusi jednak by myśleć o wiosennych dniach na rowerze. Planowanie urlopu i weekendów na rowerowe podróże (poza samym ruchem) jest zdecydowanie jednym z najlepszych sposób na rozgrzanie i pobudzenie sennych, zimowych umysłów. Chętnie Wam w tym pomożemy!
Jakie mamy dla Was propozycje na wiosnę?
Po pierwsze – rozgrzewka, czyli propozycja wycieczki rowerowej po stolicy. Nie da się ukryć, że Warszawa prężnie się rozwija, jeśli chodzi o rozbudowę infrastruktury rowerowej: przybywa ścieżek rowerowych, jednośladów w stacjach Veturilo i innych wypożyczalniach rowerowych oraz takich jak my – Wyprawy RoweLove, którzy chcą pokazywać Wam ciekawe miejsca w Warszawie i okolicach. Nic, tylko wsiadać i jechać. Dokąd?
Jeśli brak Wam pomysłów na wycieczki po Warszawie lub chcielibyście pokazać miasto swoim gościom spoza stolicy, pędzimy Wam z pomocą. Oto nasza propozycja uniwersalnej wycieczki po warszawskich ścieżkach rowerowych.
Wycieczka z widokiem na Wisłę
Z sentymentu do rzek to nasza ulubiona trasa. Można realizować ją wielu wariantach: wydłużać i skracać w zależności od Waszych możliwości kondycyjnych i czasowych. Ma charakter pętli, dlatego można ją rozpocząć w dowolnym miejscu na jej trasie i kręcić również w dowolnym kierunku wzdłuż rzeki. Wystarczy dostać się na brzeg Wisły podążając w prawo lub lewo, by poznać jej niezwykły czar. Jest też bardzo urozmaicona pod względem ilości atrakcji po drodze. Również w zależności od tego czy ruszycie w dzień roboczy czy weekend, z rana czy popołudniu oferuje różne, niezapomniane wrażenia. Jeśli skusicie się na poranną przejażdżkę w sobotę lub niedzielę do godziny 10.00 możecie być pewni, że cały szlak będzie prawie pusty i będziecie mogli cieszyć się ciszą i przestrzenią oraz budzącą się do życia naturą i Warszawą. Jeśli ruszycie w godzinach popołudniowych możecie liczyć na uroki tętniącej życiem stolicy, ale także przyjemny odpoczynek w zielonej części miasta. Na proponowanym szlaku nie brakuje miejsc do relaksu w knajpkach i ogródkach letnich po obu stronach rzeki oraz na warszawskich plażach.
Wersja, którą proponujemy, jest przeznaczona dla osób, które mają ochotę na 1,5-godzinną wycieczkę w spokojnym tempie na trasie 12 kilometrów. Można ją modyfikować w zależności od potrzeb uczestników – dla bardziej wymagających czeka wyprawa od jednego skraju miasta do drugiego na odcinku 40 km (Most Siekierkowski – Młociny), po tych którzy szukają pomysłu na rodzinną przejażdżkę z dziećmi (atrakcji dla nich również nie zabraknie po obu stronach Wisły na odcinku 3 kilometrów).
Przebieg trasy rowerowej wyruszając w prawo (na południe) patrząc na Wisłę:
Pomnik warszawskiej Syrenki – Płyta Desantu – Cypel Czerniakowski – Most Łazienkowski – Plaża przy Moście Poniatowskiego – ścieżka pieszo-rowerowa nad Wisłą – La Paya Music Bar – Most Gdański – Multimedialny Park Fontann – Bulwary nadwiślańskie – pomnik Syrenki.
Ciekawe miejsca na trasie i wskazówki:
Jadąc na północ Wisły poruszacie się po szlaku niebieskim z widokiem na Stadion Narodowy i przeciwny zielony brzeg, którym będziecie zaraz jechać. Dojeżdżacie do Płyty Desantu, za którą należy przejechać przez mostek przy Porcie Czerniakowskim na Cypel Czerniakowski, z którego prowadzi wygodny podjazd na most Łazienkowski. To przeprawa rowerowa, która powstała w 2017 r. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej, ułatwiając przejazd przez rzekę tym mostem. W kilku punktach na trasie można również przepłynąć na drugi brzeg rzeki tramwajem wodnym, który kursuje od wiosny do jesieni. Będzie to z pewnością atrakcja dla dzieci. Na całym prawie odcinku do Mostu Łazienkowskiego możecie liczyć na miejsca odpoczynku i ugaszenia pragnienia w letnich ogródkach.
Zjeżdżając z mostu kierujecie się w lewo na bitą drogę przy Ośrodku Sportowym, która wyprowadzi Was na jedną z najprzyjemniejszych naszym zdaniem ścieżek w Warszawie nad samym brzegiem Wisły.
Prowadzi ona wzdłuż rzeki aż do mostu Grota-Roweckiego. Odcinek ten jest objęty ochroną programu Natura 2000. Szutrowa ścieżka łagodnie wije się między drzewami i stanowi niezwykłą okazję przebywania prawie w centrum miasta nie czując jego gwaru dzięki zielonym, nieuregulowanym brzegom Wisły. Etap ten pozwala spojrzeć na miasto z dystansu. Wybierając jedną z plaż praskich można podziwiać różnorodną architekturę Warszawy od Pałacu Kultury począwszy, przez nowoczesne drapacze chmur po zabytkowy Zamek Królewski i kolorowe kamienice Starówki. Takie widoki oferuje przede wszystkim plaża przy Moście Poniatowskiego oraz Praska Plaża Miejska za mostem Śląsko-Dąbrowskim jadąc w kierunku północnym. Tu też można pograć w siatkówkę plażową lub wzmocnić trening na siłowni pod chmurką. Urozmaiceniem dla dzieci będzie tu także park linowy. Na lewy brzeg Wisły proponujemy powrót mostem Gdańskim. Aby na niego się dostać należy odbić od brzegu Wisły w kierunku wejścia do warszawskiego ZOO od strony północnej. Ścieżka poprowadzona jest bezpiecznie obok torów tramwajowych. Z mostu należy zjechać w lewo przechodząc jeszcze nad Wisłostradą. Po niecałym kilometrze znajdziecie się w Multimedialnym Parku Fontann.
Lekka bryza lecąca z wiatrem będzie przyjemnym ochłodzeniem po nadwiślańskiej ścieżce, na której możecie spodziewać się również dla urozmaicenia kilku podjazdów i zjazdów. Na wysokości parku widać już z bliska Starówkę i Nowe Miasto, nieopodal zaczynają się również Bulwary Wiślane – najświeższy hit turystyczny miasta. Szeroki deptak tuż nad rzeką mieści miejsce dla spacerowiczów, rowerzystów, atrakcje dla dzieci i restauracje. Tu miasto ożywa w drugiej połowie dnia i wieczorem. Zdecydowanie należy zwolnić by zachować bezpieczeństwo, ale także by cieszyć się możliwościami jakie oferuje stolica mieszkańcom i turystom. Bulwarami docieramy do miejsca startu wycieczki mijając jeszcze Centrum Nauki Kopernik, którego zwiedzanie polecamy zaplanować osobny dzień lub skracając nieco wycieczkę rowerową włączyć je do programu.
Jednym z wariantów trasy może być wydłużenie jej o most Siekierkowski na południu miasta. Wówczas zamiast wjeżdżać na Cypel Czerniakowski należy jechać prosto ścieżką rowerową mijając Płytę Desantu i podążając wzdłuż ulicy Czerniakowskiej. Aby uniknąć hałasu i ruchu na trasie polecamy skręcić w lewo w ulicę Bartcyką, która doprowadzi nas do mostu Siekierkowskiego. Jest to najmniej przyjemny odcinek na trasie, na szczęście niezbyt długi. Przy trasie Siekierkowskiej wiedzie już całkiem przyjemna ścieżka rowerowa na drugą stronę Wisły. Powrót na północ odbywa się wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego również drogą wyznaczoną dla rowerów i łączy się z opisaną trasą na wysokości mostu Łazienkowskiego.
Drugą możliwością wydłużenia trasy rowerowej i tę polecamy szczególnie z uwagi na większą ilość terenów zielonych i spokoju na trasie względem ruchu drogowego, jest droga na północ. Zamiast wracać mostem Gdańskim polecamy jechać ścieżką wzdłuż Wisły po praskiej stronie aż do Mostu Grota-Roweckiego. Ścieżka ciągnie się przyjemnie wzdłuż łąki wzdłuż i wału przeciwpowodziowego. Wjeżdżając na umocnienie tuż przed mostem dostaniecie się na ścieżkę prowadzącą na przeprawę na drugą stronę rzeki, by wrócić również wzdłuż Wisły szeroką i wygodną ścieżką szturową, która doprowadzi Was do Centrum Olimpijskiego. Zjeżdżając z mostu można zajrzeć do wioski wikingów – ciekawej atrakcji dla dzieci. Minąwszy siedzibę PKOL znajdziecie się na tyłach Klubu Sportowego Spójnia, gdzie znajduje się Plaża Żoliborz. Tu również można zafundować sobie przyjemną przerwę lub podpompować koła w pobliskim serwisie rowerowym. Ostatni odcinek wycieczki wiedzie wzdłuż Cytadeli Warszawskiej – wartej również odwiedzenia. Minąwszy Cytadelę dojedziecie już do mostu Gdańskiego – miejsca gdzie zawraca pierwszy wariant naszej trasy. Należy zwrócić uwagę, że na całej trasie wiodą bezpieczne ścieżki rowerowe, bez konieczności korzystania z jezdni.
Kolejnym wariantem trasy jest wydłużenie jej jeszcze bardziej na północ w kierunku Nowodworów, skąd można przeprawić się promem na drugą stronę Wisły. Przypłynięcie promem również daje możliwość oglądania panoramy Warszawy. Aby dostać się do promu należy podążąć dalej bitą dro wzdłuż Wisły pod mostem Grota-Roweckiego, która wyprowadzi Was na nową ścieżkę rowerową poprowadzoną między Żeraniem a rzeką. Tu czeka na Was pięknie oświetlona 300-metrowa kładka dla pieszych i rowerzystów oddana do użytku w 2016 roku.
Trasę możecie realizować sami lub jeśli chcielibyście zgłębić historię miasta i poznać ciekawostki o odwiedzanych miejscach, możecie również zwrócić się do nas o pomoc w organizacji zwiedzania miasta z licencjonowanym przewodnikiem. Opracujemy dla Was ciekawą trasę i wypożyczymy rowery, zapewnimy ubezpieczenie NNW i OC.
Druga nasza propozycja na wiosenną rozgrzewkę to wyjazdy przygotowane od kwietnia do czerwca poza Warszawę, które znajdziecie w naszej stałej ofercie wycieczek i wypraw:
– jednodniowych – nad Liwiec (2 warianty) oraz do Nieborowa – dedykowana dla rodzin z dziećmi, na Kurpie – poznacie mazowiecki folklor wesela
– weekendowych – w Dolinę Baryczy, Szlakiem nadbużańskich dworów i Pałaców, Skarby Podlasia na weekend, Pogórze Izerskie;
– na długie weekendy: majówkę i Boże Ciało – proponujemy wyjazdy na Roztocze i wyprawę od Sasa do Lasa – szlakiem wielkopolskich zamków i pałaców.
Jeśli nie możecie poświęcić wolnego czasu rower, trzecim naszym pomysłem na rozruch jest wciągnięcie roweru na pokład Twojej firmy. Organizujemy niebanalne imprezy integracyjne, na rowerach. Zaproponujcie kolegom i koleżankom ze swojej instytucji, by pobudzić na wiosnę motywację zespołu podczas wycieczki rowerowej. Odświeżenie umysłów na wiosnę doda Wam skrzydeł i nowych pomysłów. Uszyjemy dla Was wycieczkę na miarę wedle Waszych potrzeb!
Zacznijcie z nami planować, a z pewnością zrobi Wam się cieplej 🙂
Do zobaczenia na szlaku!