Mazury – Cud Natury


Tyś jest jezioro moje
ja jestem twoje słońce,
światłami ciebie stroję,
szczęście moje szumiące.
Trzciny twoje pozłacam.
Odchodzę. I znów wracam 

(K. I. Gałczyński, Kronika olsztyńska)

 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko świat żeglarzy, ale także raj dla rowerzystów i must be na kolarskiej mapie Polski. Zapraszamy na rowerową wyprawę między lasami i jeziorami do wiosek żeglarskich – Giżycka, Mikołajek i Rucianego-Nida, których nie można ominąć na mazurskich szlakach. Odwiedzicie także mniej znane i przytulne zakątki jezior: Niegocin, Ryńskiego, Tałty i Bełdany, a także Mazury Garbate. Na trasie znajduje się wiele atrakcji, takich jak: zamki krzyżackie w Reszlu, Kętrzynie i Rynie, Twierdza Boyen, czy przeprawa promem linowym przez jezioro. Poruszać się będziemy nie tylko rowerem, ale także… kajakiem spłyniemy jedną z najpiękniejszych rzek Polski – Krutynią.

Proponowane przez nas trasy prowadzą cichymi drogami o małym natężeniu ruchu, skorzystamy też z odcinków niedawno powstałej Mazurskiej Pętli Rowerowej. Po zakończeniu jazdy rowerem oferujemy relaks w starannie wybranym ośrodku wypoczynkowym nad samym Jeziorem Czos, w Mrągowie.

 

Trudność trasy: średnia; nawierzchnia: 50% drogi asfaltowe, 50% drogi szutrowe i gruntowe, przewyższenia: liczne wzniesienia, podjazdy nie są jednak długie: suma dziennych podjazdów: 260 – 540 m, trasa wymaga dobrej kondycji; dzienny dystans: ok. 30 – 65 km, całkowity dystans: ok. 320 km, zalecane rowery: górskie, trekkingowe, crossowe lub gravel z grubszą oponą;

Mrągowo i jego okolice, zapewniają mnóstwo atrakcji w niedużych odległościach. Dlatego uznaliśmy, że nocleg w jednym miejscu zagwarantuje najbardziej efektywne i wygodne zwiedzanie oraz wypoczynek. Wyprawa ma charakter „stacjonarny”. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie zapewni Wam komfort po aktywnie spędzonym dniu, bez konieczności codziennego pakowania. Każdego dnia będziemy wyruszać w inną niezapomnianą trasę!

 

Atrakcje na trasie:

Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę w Europie! Barbara Zdunek była tu więziona i sądzona za czary przed paleniem na stosie. Zamek – siedzibę biskupów – wybudowano na przełomie XIV i XV wieku. Pod koniec XVI wieku stracił swój obronny charakter stając się rezydencją władz kościelnych. Miasteczko zachowało swój oryginalny układ urbanistyczny, a także takie zabytki jak kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z XIV w., czy też dwa gotyckie murowane mosty na rzece Sajna.

Święta Lipka, MazuryŚw. Lipkaperła późnego baroku, sanktuarium Matki Boskiej z 1693 roku. Miejsce pielgrzymek z całego świata, związane z kultem Matki Boskiej. Zgodnie z wierzeniem objawiła się skazańcowi w lochu w XIV w. i za jej wstawiennictwem został ułaskawiony. Wyrzeźbił on figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która ponoć miała cudowne właściwości. Uwięziony odzyskał na wolność, a rzeźbę powiesił na lipie, stąd nazwa miejscowości. Wprawdzie figura została prawdopodobnie utopiona w jeziorze w czasach reformacji, ale kult maryjny pozostał, najpierw wybudowano tu kaplicę, a następnie w XVII wieku Jezuici wybudowali barokowy kościół i otoczyli opieką nowy obraz Matki Bożej.

Kętrzyn, MazuryKętrzyn – miasto powstało przy strażnicy krzyżackiej wzniesionej w 1329 r. w miejscu pruskiej osady Rast. Zamek murowany wybudowano w latach 60. XIV wieku, był kilkukrotnie przebudowywany. Zamek chronił wschodnie rubieże państwa krzyżackiego przed najazdami Litwinów. W czasie II wojny światowej uległ zniszczeniu wraz z niemal całym Starym Miastem. Dziś możemy podziwiać warownię po odbudowie z lat 60. XX w. – mieści się tu muzeum przedstawiające z historię miasta i regionu. W Kętrzynie warto również zajrzeć do obronnego, gotyckiego bazylikę kolegiacką pw. św. Jerzego z XIV w. oraz zobaczyć ratusz w stylu eklektycznym z 1885 r. Stąd udamy się do Wilczego Szańca – kwatery polowej Hitlera, a następnie szlak rowerowy Niebieska Wstęga Jezior zaprowadzi nas wzdłuż Jeziora Dobskiego do Sztynortu.

Kolejny dzień przeznaczymy na podróż do Rynu i Giżycka. Ryn – to  niewielkie, ale urocze miasteczko portowe z kolejnym już na naszym szlaku zamkiem krzyżackim. Powstała w końcu XIV w. warownia była wielokrotnie przebudowywana, a w połowie XVIII w. została opuszczona i zlicytowana, by stać się najpierw więzieniem, a obecnie hotelem. W Rynie znajdziemy też małomiasteczkową zabudowę z końca XIX w. oraz zadbaną marinę z deptakiem, w sam raz na odpoczynek podczas wycieczki.

Giżycko, to serce Mazur  i żeglarski kurort, ale także miasto wielu atrakcji, niezwykle malowniczo położone między Jeziorami Kisajno a Niegocinem. Odwiedzając Giżycko nie można pominąć twierdzy Boyen, której strategiczne położenie w przesmyku jezior miało zatrzymać wojska rosyjskie w czasie I wojny światowej. Zobaczycie również zabytkowy most obrotowy z XIX wieku, który do dziś jest obsługiwany ręcznie, choć waży 100 ton. Wdrapiemy się też wieżę ciśnień – aby nacieszyć się fantastycznym widokiem na miasto i jeziora.

Mikołajki – położone między Jeziorami Tałty i Mikołajskim kolejny ośrodek portowo – żeglarski wyrosły z dawnej rybackiej wsi. W XV wieku Krzyżacy wybudowali tu dwór i karczmę. W dwudziestoleciu między wojennym dzięki doprowadzeniu do miejscowości linii kolejowej stały się popularnym letniskiem i ośrodkiem żeglarskim. Lecz zanim dotrzemy tu, odwiedzimy najpierw Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Poza pospolitą zwierzyną leśną, są tu także ptaki drapieżne i… nieco bardziej orientalne.

przeprawa promowa, MazuryStąd przez Śluzę Guziankę II, która jest bramą do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, pojedziemy wygodną drogą przez Mazurski Park Krajobrazowy do przeprawy promowej przez Jezioro Bełdany.  To jedyna taka na Mazurach przeprawa o długości 360 metrów. Podróż trwa ok. 10 minut, ale widoki są spektakularne i niezapomniane!

To nie jedyny dzień, którym będziemy cieszyć się również na wodzie oraz krajobrazem Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Zachwyci Was również spływ kajakowy po jednej z najpiękniejszych rzek Polski – Krutyni. 13- kilometrowy szlak wodny jest łatwy, nurt łagodny, woda płytka i bezpieczna. Otoczenie zapiera dech w piersiach – na przemian szerokie łąki i gęsty las ciągną się przyjemnie wzdłuż mocno meandrującej rzeki. Urozmaiceniem tej przygody jest możliwość zwiedzenia klasztoru starowierców i cerkwi prawosławnej w Wojnowie, jeśli odbijemy po drodze na Jezioro Duś i pokonamy dodatkowo 4 km. Na spływ doprowadzi nas na rowerach Krutyński Szlak Rowerowy.

Leśniczówka PranieWspomniany Mazurski Park Krajobrazowy jest tylko częścią rozległego obszaru leśnego, zwanego Puszczą Piską. Obejmuje ona rozległy obszar od Mrągowa przez Mikołajki i Orzysz na północy po Szczytno, Ruciane Nida oraz Pisz na południu. Kolejny dzień przeznaczymy na podróż Mazurską Pętlą Rowerową wokół Jeziora Nidzkiego i Śniardwy, właśnie w południowej i wschodniej części regionu. Po drodze odwiedzimy bardzo klimatyczną Leśniczówkę Pranie z Izbą Pamięci Ildefonsa Gałczyńskiego, a następnie skierujemy się do Piszu. To bardziej kameralna wersji żeglarskich miejscowości, jakie znamy z Krainy Wielkich Jezior. Warto tu zobaczyć rynek z neogotyckim ratuszem, zabytkową wieżę ciśnień, Kościół św. Jana Chrzciciela oraz…pruską babę.

Będzie też taki dzień, gdy na szlaku być może nie spotkamy nikogo, najwyżej… jakiegoś baśniowego stwora…. Udamy się bowiem we wschodnią część regionu, zwaną Mazurami Garbatymi, gdzie o asfalt ciężko. Przez te mniej znane tereny, porośnięte Puszczą Borecką, wiedzie Szlak Legend Mazurskich. Ludowymi podaniami interesowała się niegdyś Jadwiga Tressenberg, mieszanka Kut i lokalna społeczniczka. która wydała książkę „Mazurskie opowieści”. Na szlaku znajdziemy tabliczki z każdą z legend spisaną na jej kartach, czasem też oryginalne rzeźby.

 

Czy jest coś piękniejszego poza dziką naturą i światem baśni? Takich Mazur jeszcze nie znacie!

 

Świadczenia w cenie:

  • 7 noclegów – zaplanowaliśmy dla Was odpoczynek nad samym Jeziorem Czos w Mrągowie, w pokojach 2- osobowych z łazienkami.
  • wyżywienie – 7 śniadań
  • spływ kajakowy Krutynią
  • opieka pilota
  • transport busem z i do Warszawy z rowerami na przyczepie;
  • asekurację samochodową Uczestników na trasie
  • ubezpieczenie NNW i OC oraz bagażu
  • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Pomocowy
  • podatek VAT
  • bezzwrotna prowizja pobierana przez bank za szybkie płatności  przelewem, kartą i BLIKiem – w przypadku odwołania wyprawy lub rezygnacji z wyprawy zwracamy wpłatę pomniejszoną o prowizję w wysokości 0,018% wpłaty;

 

Cena nie obejmuje:

  • dodatkowych posiłków na trasie podczas wycieczki
  • biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Jeśli brak jest miejsca na wyprawę, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.

 

Termin (2 dni):

LATO 2025

 

Cena:

3.690,00

Dopłata do pokoju 1-osobowego – 650,00 zł

Wynajęcie roweru 850,00 zł na całą wyprawę

 

Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.

Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

 

 

Dołącz do naszej drużyny fantastycznych Podróżników i wyglądaj zawodowo na wyprawach – kup koszulkę rowerową!
Wybierz model i rozmiar koszulki i ciesz się komfortową jazdą!

 

 

ZOBACZ GALERIĘ ZE SZLAKU:

Mazury, Mikołajki

Święta Lipka, Mazury

Mazury

Mazury

Twierdza Boyen, Giżycko, Mazury

Giżycko, Mazury

Giżycko, Mazury

Wilkasy, szanty, Mazury

Mazury

Ryn, Mazury

Ryn, Mazury

Kanał Tałteński, Mazury

Mikołajki, Mazury

Mikołajki, Mazury

Mazury

przeprawa promem, Mazury

Popielno, Mazury

Reszel, Mazury

20210619_111259

20210619_112710

20210619_115919

20210619_121642

20210619_122828

20210619_124733

20210619_153919

20210619_163150

20210619_165526

20210619_175602

20210619_192159

20210619_210050

20210620_085755

20210620_095544

20210620_111235

20210620_115947

20210620_141851

20210620_163221

20210620_170737

20210620_174633

Mazury na rowerze


« | »