Wszyscy znają to miejsce z historii Polski, datę bitwy pewnie podacie w nocy o północy, wybudzeni z głębokiego snu, ale czy wiecie, gdzie ono jest na mapie, czy byliście tam kiedyś? Pola Grunwaldzkie to obowiązkowy punkt programu na szlaku potęgi krzyżackiej. Odwiedźcie z nami koniecznie to miejsce wraz z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Klamrą naszej wyprawy będą zamki w Olsztynku i Nidzicy.
Trudność trasy: średnia, drogi asfaltowe i szutrowe o niskim natężeniu ruchu samochodowego, nieznaczne przewyższenia, dystans 65 km; rowery trekkingowe, crossowe i górskie, gravel;
Przebieg trasy: Nidzica – Dąbrówno – Grunwald – Olsztynek
Atrakcje na trasie:
Nidzica – zamek krzyżacki, jeden z największych na Mazurach. Pierwotnie został wzniesiony w XIII wieku. Osada zaś otrzymała prawa miejskie z rąk wielkiego mistrza zakonu Winricha von Kniprode w XIV w. Zamek zniszczony podczas II w. światowej, został odbudowany w latach 60. XX w. Klasztorek to gotycka budowla o charakterze obronnym, usytuowana w południowo-wschodnim narożniku miasta i należąca do miejskich fortyfikacji. Pierwotnie wschodnia jej część spełniała rolę baszty narożnej. W wiekach późniejszych klasztorek wykorzystywany był jako szkoła dla niższego personelu kościelnego, koszary, biblioteka miejska, kino, a nawet spichlerz. Zabytek ten, zniszczony w 1945 r. i odbudowany w latach 1967-1988, został zaadaptowany na filię Archiwum Państwowego. W Nidzicy zachował się również browar. Powstał w 1868 r. i pierwotnie nosił nazwę Schlossbrauerei Neidenburg (Browar Zamkowy Nidzica). Po II wojnie światowej mieściła się tu rozlewnia oranżady, a po remoncie w 1958 r. powstała Nidzicka Wytwórnia Win i Miodów Pitnych. To ciekawy przykład XIX-wiecznego budownictwa przemysłowego. Obecnie jest on w rękach prywatnych i nosi nazwę: Wytwórnia Win i Miodów Pitnych w Nidzicy.
Dąbrówno – to Mazury mniej znane, dziś spokojne i urocze miasteczko położone malowniczo w przesmyku między dwoma jeziorami dawniej zwane było Gildenburgiem. Leżący na szlaku handlowym między Gdańskiem a Mazowszem dobrze prosperujący ośrodek handlowy 2 dni przed decydującą bitwą z Krzyżakami został on zniszczony przez armię Władysława Jagiełły, podążającą na Grunwald. Dziś w miasteczku zachowały się fragmenty murów miejskich, dzwonnica i synagoga oraz domy oraz kościół św. Jana Nepomucena z XIX w.
Grunwald – najbardziej znane miejsce w Polsce, raczej przedstawiać Wam nie trzeba. Ale czy ktoś z Was był tam i próbował sobie wyobrazić miejsce, gdzie starły się potężne rycerskie siły polskie i krzyżackie, w sumie 70 tys. zbrojnych? Na Polach Grunwaldzkich i w Muzeum będzie okazja, by przenieść się w czasie i z siodła naszych rumaków poznać dokładny przebieg bitwy. W muzeum warto zobaczyć mapy ilustrujące przebieg zmagań, kopie zdobytych chorągwi krzyżackich oraz militaria odnalezione w czasie prac archeologicznych prowadzonych na polu bitwy.
Olsztynek – w czasach krzyżackich zwany jako Hochenstein na cześć komtura, który założył osadę i wybudował w niej zamek w XIV wieku. Wraz z murami miejskimi można podziwiać budowlę do dziś. Nieopodal zachował się dawny kościółek ewangelicko – augsburski z XIV w. Olsztynek może również pochwalić się najstarszym skansenem w tej części Polski, który gromadzi dawne zabudowania z terenów Warmii, Mazur, Powiśla i tzw. Pruskiej Litwy. Muzeum Budownictwa Ludowego zostało założone w 1909 r.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Zapraszamy serdecznie!
Jeśli brak jest miejsc, napisz do nas – wpiszemy Cię na listę rezerwową.
Terminy (1 dzień)
WIOSNA 2022
Cena:
185 zł
Wynajęcie roweru na wycieczkę 70 zł
Cena nie dotyczy wyprawy na zamówienie – ustalana indywidualnie dla grupy.
Materiały promocyjne nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.